Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Cieľom je vzorový podnik pre prax /fotopríloha/

Cieľom je vzorový podnik pre prax /fotopríloha/
insert_photopoľnoinfo.sk - Komplexne modernizovaný ustajňovací objekt pre dojnice v Oponiciach.

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik poznajú dôverne najmä študenti a absolventi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorí tu v lete povinne absolvovali, alebo absolvujú odbornú prax. Napriek tomu, že podnik funguje desiatky rokov, najmä v poslednom období prešiel významnou modernizáciou. Medzi zatiaľ poslednú investičnú aktivitu patrí komplexná prestavba dvoch ustajňovacích objektov pre dojnice, s rozpočtovým nákladom na úrovni približne jeden milión eur.

Rekonštrukcia trvala takmer deväť mesiacov a hospodári v Oponiciach si od nej sľubujú zvýšenie pohodlia zvierat, ktoré ide ruka v ruke s nárastom dojivosti.

V Oponiciach dosahujú v súčasnosti dojivosť približne na úrovni 7 500 litrov mlieka na dojnicu a rok a po prestavbe pôvodných objektov si trúfajú atakovať hranicu desaťtisíc litrov. Počet dojníc na farme v posledných mesiacoch klesol a to najmä z dôsledku mliečnej krízy. V súčasnosti je na hospodárskom dvore takmer 400 dojníc. Prepad tržieb oproti minulému roku bude približne 500 až 600 tisíc eur.

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik minulý týždeň uviedol do prevádzky aj prvý mliečny automat v Nitre. Nachádza sa pri Študentskom domove Antona Bernoláka a už po prvom týždni prevádzky si z neho nie len študenti a pedagógovia, ale i verejnosť, denne kúpi približne päťsto litrov mlieka. V blízkej budúcnosti pribudne automat plnený mliekom z VPP aj na najväčšom nitrianskom sídlisku – Klokočina.

Podľa rektora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre je cieľom vybudovanie vzorového podniku.

„Na univerzite je výskum a očakáva sa, že aj na tomto podniku budú aplikované najnovšie poznatky,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Mikuláš Látečka, rektor SPU.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Komplexne modernizovaný ustajňovací objekt pre dojnice v Oponiciach.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments