Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica na burzách v novembri a budúci vývoj

Kukurica na burzách v novembri a budúci vývoj
insert_photopoľnoinfo.sk

Vývoj cien kukurice v mesiaci november bol na svetových burzách priaznivý. Od začiatku mesiaca sa táto komodita na burze CBOT v Chicagu zhodnotila približne o 4 percentá a jej cena bola podobne ako pri pšenici najvyššia 17. novembra – 106, 4 eur za tonu.

Cena kukurice rastie už niekoľko mesiacov, čo má na svedomí býčia nálada (stúpajúci trend) na finančných trhoch a zároveň aj oslabujúci americký dolár, ktorý zlacňuje komodity obchodované v dolároch pre zahraničných investorov.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva zverejnilo pravidelné týždenné správy o priebehu žatvy, čo malo tiež vplyv na ceny tejto komodity. K 22.11.2009 hlásilo ministerstvo 68 percent zožatej plodiny. Minulý rok to bolo až 87 percent. Posledná novembrová správa hovorí už o 79 percentách kukurice pod strechou, čo je stále o pätnásť percent pozberanej plochy menej, ako minulý rok.

Menší rast cien kukurice v mesiaci november bol spôsobený značným nárastom cien od septembra a novým odhadom produkcie kukurice, ktorá by mala byť druhá najväčšia v histórii.

Kukurica na budapeštianskej burze BÉT mala tiež stúpajúcu tendenciu. Celomesačný nárast bol približne 5,5 percenta. Maximálnu úroveň dosiahla pšenica 24. novembra a to 111,8 eur. Ceny kukurice sú na tejto burze porovnateľné s cenami pšenice, čo nebolo minulý mesiac až také zrejmé. Cena kukurice sa celý október pohybovala pod úrovňou 100 eur za tonu. Naopak v novembri pod túto hranicu neklesla.

Prognóza IGC ( International Grain Council) upravila svoju správu pre celosvetovú produkciu kukurice smerom nadol na 786,5 mil. ton, v porovnaní s minulým mesiacom, kedy sa predpovedalo 788,9. Pre porovnanie uvádzame, že minulý rok bola produkcia kukurice 790,5 mil. ton. Pre EU – 27 štátov je pokles z 57,8 mil. ton na 56,6 mil. ton, oproti tomu v USA sa očakáva nárast z 328 mil. ton na 330 mil. ton.

IGC ale na druhej strane zvýšila celosvetovú spotrebu z 800,3 mil. ton na 800,4 mil. ton. Správa IGC hovorí o znížení výnosov a preto sa analytici domnievajú, že by ceny tejto plodiny mohli v priebehu budúceho roka rásť.

December pravdepodobne neprinesie výraznejšie zmeny v cenách kukurice. Do konca roka predpokladáme len mierne zvýšenie, poprípade stabilizáciu cien. Až začiatkom roku 2010 sa očakáva zvýšenie objemu obchodov. Vplyv dolára, celková úroda, ale i cena ropy, môžu zabezpečiť pre poľnohospodárov lepšie zhodnotenie tejto komodity.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments