Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica. Ceny na burze Chicago sú na minime

Pšenica. Ceny na burze Chicago sú na minime
insert_photopoľnoinfo.sk

Obchodovanie na trhoch s poľnohospodárskymi komoditami opäť ukázalo, že v dobe, ktorá je ovplyvnená finančnou krízou, je oveľa ťažšie predvídať vývoj na trhu.

Decembrový kontrakt pšenice oslabil v piatok /2. októbra/ na Chicago Board of Trade (CBOT) o 2,5 %. To je najnižšia uzatváracia cena od apríla 2007. Pokles spôsobili správy o rýchlom priebehu žatvy v Kanade, ktorá je druhým najväčším exportérom tejto komodity na svete. Ku koncu septembra bolo v hlavných pestovateľských oblastiach krajiny zožatých 69 percent úrody.

Na cenu negatívne vplýva aj rozhodnutie Argentíny zrušiť vývozné clo. Ponuka na trhu sa vďaka tomuto kroku zvýši, čo má negatívny dopad na cenu.

Čo sa týka Európy, ceny komodity sú závislé od stavov skladov v Rusku a na Ukrajine, v ktorých sa ešte z minuloročnej úrody nachádza niekoľko miliónov ton pšenice. Dobrá nová úroda a zvyšujúca sa exportná sila, nedávajú iným krajinám takmer žiadnu šancu.

Podobne to vyzerá aj pri spracovaní kŕmnych zmesí, kde sú spracovatelia, podobne ako mlyny, pokryté do apríla/mája. V konečnom dôsledku teda žiadne pozitívne vyhliadky.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments