Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica – 45. týždeň. Pozorne sledujú vývoj počasia

Pšenica – 45. týždeň. Pozorne sledujú vývoj počasia
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice sa v minulom týždni stabilizovali, došlo len k malým výkyvom. Dôvodom je stabilizácia dolára voči ostatným menám a nie tak prudké výkyvy cien ropy. Cenu pšenice na burze CBOT držia obavy z menších úrod tejto komodity v USA v budúcom roku.

Nepriaznivé počasie stále bráni v zbere sóje a kukurice a tým znemožňuje výsev pšenice. Čísla hovoria o spomalení výsevu skoro o polovicu, oproti minulým rokom. Nové špekulácie, že teplejšie a suchšie počasie urýchli výsev, boli príčinou poklesu ceny v závere týždňa.

K prepadu cien na chicagskej burze prispela aj správa IGC (International Grains Council), ktorá zvýšila svoju poslednú celosvetovú prognózu o 1 mil. ton na 667 mil. ton a svojim odhadom sa tesne priblížila správe USDA, ktorá predpovedá 668 mil. ton. Spotreba je odhadovaná na 643 mil. ton, a tým nárast celosvetových zásob na 188 mil. ton.

Dopyt po kvalitnej pšenici pre mlynárske spracovanie sa odhaduje až začiatkom budúceho roka, vtedy sa predpokladá zmenšenie skladových zásob u spracovateľov.

Autor článku: Martin Kubica - spracovné pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments