Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Prvovýrobcovia mlieka sa stretli na konferencii

Prvovýrobcovia mlieka sa stretli na konferencii
insert_photoSZPM

Dvanásty ročník Dňa prvovýrobcov mlieka, ktorého organizátorom je Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka, sa konal 27. októbra 2016 v Sielnici. Podujatie sa konalo pod záštitou ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej a jeho nosnou témou bolo hospodárenie podnikov prvovýroby mlieka v čase krízy. Rezonovali tu však aj témy potreby zavedenia systémových opatrení a zlepšenia postavenia prvovýrobcov mlieka v dodávateľskom reťazci.

Konferencie sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky – štátny tajomník Gabriel Csicsai, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Štefan Ryba a generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu Zuzana Nouzovská.

V rámci príspevkov opakovane odznela potreba prijatia stabilizačných opatrení pre organizáciu agrárneho trhu, ktoré by dokázali účinne predchádzať krízam na úrovni EÚ. Na národnej úrovni je zase potrebné rozpracovať systémové opatrenia, ktoré by stabilizovali sektor mlieka s cieľom udržania produkcie mlieka a zachovania  zamestnanosti na vidieku.

Zrušenie mliečnych kvót malo negatívny dopad na prvovýrobcov a spracovateľov mlieka. Podľa  Alexandra Pastoreka, predsedu Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) zaznamenávame na Slovensku od deväťdesiatych rokov trvalý pokles počtu dojníc a podnikov prvovýroby.  

„Aj za prvý polrok 2016 poklesli stavy dojníc a to o ďalších takmer 2 500 kusov. Nepriaznivá situácia v sektore mlieka spôsobila pokles počtu prvovýrobcov mlieka za posledné 2 roky o 80, t.j. o 15%,“ uviedol A. Pastorek.

Ako ďalej povedal, prvovýrobcovia a spracovatelia s nádejou očakávajú systémové podpory prvovýroby kravského mlieka zo strany štátu, ktoré by mali byť v súhrnnej hodnote minimálne 8 eurocentov na kilogram mlieka – teda na úrovni aká je v krajinách V4.  Očakávania vychádzajú z vyjadrení vysokých predstaviteľov štátu v súvislosti s potrebou zabezpečenia potravinovej bezpečnosti a sebestačnosti.

Prínosom pre zúčastnených bolo aj vystúpenie riaditeľky Európskej asociácie mliečnych farmárov (EDF)  a francúzskej farmárky Katrine Lecornu, ktorá vyzdvihla patriotizmus Francúzov k domácim výrobkom a spoločenské postavenie farmárov v spoločnosti.

Na konferencii sa opätovne zaznela v súvislosti s potrebou posilnenia prvovýrobcov mlieka v potravinovom reťazci  aj téma  odbytových združení mlieka. Implementáciou tohto opatrenia, ako aj iných systémových opatrení a ich zavedenia do praxe z hľadiska finančného krytia by sa mala zaoberať pracovná skupina pre mlieko vytvorená pri MPRV SR.

Autor článku: SZPM
Zdroj obrázku: SZPM

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments