Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Producenti mlieka v EÚ zvyšujú tlak na rast jeho ceny

Producenti mlieka v EÚ zvyšujú tlak na rast jeho ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - aj slovenskí producenti mlieka vyjadrili pred niekoľkými mesiacmi svoj nesúhlas s nákupnými cenami mlieka.

Tisícky producentov mlieka protestovali v piatok v EÚ proti jeho nízkej cene. Dnes o tom informujú viaceré nemecké denníky. Asi 5000 dodávateľov mlieka vo Francúzsku zastavilo jeho predaj spracovateľom. Podľa informácií zväzu francúzskych výrobcov mlieka ALPI sa na akcii nejakou formou zúčastňuje asi 40 % mliečnych fariem. Podľa nemeckého denníka Financial Times Deutschland Francúzi očakávajú, že sa protesty producentov mlieka rozšíria na celú EÚ.

Mníchov/Paríž – Asi 300 chovateľov dobytka blokovalo belgicko-nemecký hraničný priechod Steinebrück. Nemecký zväz producentov mlieka BDM informoval, že niektorí jeho členovia prestali dodávať produkt na ďalšie spracovanie.

Roľníci sa dožadujú, aby výkupná cena mlieka bola dvojnásobkom ich výrobných nákladov. Súčasne chcú donútiť kompetentné orgány, aby administratívnymi opatreniami dosiahli zníženie jeho výroby.

Nemecký zväz chovateľov dojníc vyjadril svoje prekvapenie nad tým, že nemeckej spolkovej ministerke poľnohospodárstva Ilse Aignerovej sa nepodarilo presadiť v EÚ rozšírenie podpory výrobcom mlieka.

„Rozhorčenie roľníkov je veľké, znovu sa všetko odbilo,“ povedal šéf zväzu Romuald Schaber.

Dodal, že v piatok ráno sa prečerpávalo mlieko z tankerov výrobcov do autocisterien spracovateľských závodov naposledy.

Avšak zväzy producentov mlieka nesmú vyzývať svojich členov k bojkotu dodávok. Rozhodol o tom Krajinský súd v Düsseldorfe. Schaber poznamenal, že „nesmieme sa brániť, hoci sme v kríze, ktorá ohrozuje našu existenciu. My sme najslabším článkom reťaze“.

Liter mlieka v posledných mesiacoch výrazne zlacnel a v súčasnosti sa vykupuje približne po 20 centov (6,03 Sk) v niektorých prípadoch je cena o niekoľko centov priaznivejšia.

Väčšina Nemcov žiada, aby štát zasiahol a prispel k stabilizácii ceny mlieka. Vyplýva to z prieskumu agentúry Forsa, na ktorom sa zúčastnilo 1004 respondentov. Z nich 59 % vyjadrilo názor, že vláda by z princípu mala zasahovať do pomerov na trhu. Proti sa vyslovilo 38 %.

Ulrike Höfkenová zo Strany zelených povedala, že treba „pritiahnuť mliečne kohútiky“ namiesto toho, aby sa vyplácali producentom mlieka miliónové subvencie.

Informovala o tom agentúra DPA a nemecký denník Financial Times Deutschland.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - aj slovenskí producenti mlieka vyjadrili pred niekoľkými mesiacmi svoj nesúhlas s nákupnými cenami mlieka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments