Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Pod Urpínom hovoria o rentabilnosti výroby mlieka a rozširovaní chovu

Pod Urpínom hovoria o rentabilnosti výroby mlieka a rozširovaní chovu
insert_photoilustračné foto - poľnoinfo.sk

Agrodubník hospodári na juhozápad od Banskej Bystrice. Práve rozvíjajúca sa investičná výstavba v meste pod Urpínom, smerom k Zvolenu, ukrajuje tomuto poľnohospodárskemu podniku z výmery.

V súčasnosti hospodária na 800 hektároch pôdy, z čoho je približne polovica orná. Z rastlinnej výroby je nosná produkcia obilnín.
„Príroda nám pomohla. Pri pšenici sme dosiahli najväčší objem lepku za posledných desať rokov – 26 percent,“ hovorí o zaujímavých výsledok v relácii Farmárova nedeľa Ján Šanta, riaditeľ spoločnosti.

Tak ako väčšina poľnohospodárov, aj v Banskej Bystrici majú problém s nákupnými cenami obilnín. Realizovať kŕmnu pšenicu po 80 eur a chlebové obilie za 100 eur za tonu, je podľa riaditeľa spoločnosti hlboko pod výrobnými nákladmi.

V rastlinnej výrobe sa im tento rok osvedčilo pestovanie technickej plodiny – ľanu. Tohtoročnú výmeru na úrovni nedosahujúcej ani 30 hektárov, majú záujem viac ako zdvojnásobiť.

Pri živočíšnej výrobe je nosný chov hovädzieho dobytka, ale aj oviec.

„Momentálne prerábame kravín, z ktorého chystáme ovčín,“ uvádza Ján Šanta. Oviec chovajú približne 800 kusov a do budúcnosti uvažujú o predaji výrobkov priamo z hospodárskeho dvora.

Napriek tomu, že prerábajú kravín na ovčín, hovädzí dobytok na podniku nájdete. Dokonca v poslednom období investovali do nových ustajňovacích zariadení približne 400 tisíc eur.

„U nás je produkcia mlieka nosný program a vzhľadom na investované prostriedky sme sa rozhodli, že vo výrobe budeme pokračovať,“ povedal Ján Šanta.

Budúci rok počítajú so zvýšením stavov hovädzieho dobytka, ktorý v súčasnosti dosahuje približne 140 kusov.

„Každá kríza raz skončí – aj mliečna. Preto verím, výroba mlieka sa bude do dvoch rokov rentovať,“ hovorí optimisticky Ján Šanta.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: ilustračné foto - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments