Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Prioritou pri AMO je ochrana veľkochovov a domácich chovov ošípaných

Prioritou pri AMO je ochrana veľkochovov a domácich chovov ošípaných
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prioritou je pri africkom more ošípaných (AMO) v konečnom dôsledku chrániť veľkochovy a domáce chovy ošípaných, ktorých populácia každoročne výrazne klesá. K 31. decembru 2021 boli v SR ich stavy na úrovni 500.771 kusov. Vyplýva to z informácie o aktuálnej situácii šírenia sa AMO z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu schválila vláda.

“Najviac úsilia v boji proti AMO musíme vyvinúť práve v juhozápadnej časti Slovenska, kde sú najväčšie produkčné chovy ošípaných,” spresnil v materiáli agrorezort.

Od prvého potvrdeného výskytu AMO na Slovensku od 25. júla 2019 do 31. decembra 2021 bol podľa MPRV výskyt AMO u domácich ošípaných potvrdený v 38 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 3515 pozitívnych prípadov.

“Výskyt AMO sa najviac prejavuje v pobaltských krajinách, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine, Slovensku a výrazne prenikol aj do Nemecka. Najväčšou hrozbou sú pre nás okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina,” spresnilo agroministerstvo.

Počas posledných mesiacov sa podľa MPRV darí udržiavať hranice rizikových oblastí, tzv. modrú zónu (medzi ružovou a bielou), na úrovni okresov Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Krupina a Levice.

“Dňa 2. decembra 2021 bol potvrdený AMO u ošípaných na dánskej farme v obci Jesenské, kde bola nariadená depopulácia (usmrtenie) takmer 25.000 kusov ošípaných. Z tohto chovu však boli pred potvrdením nákazy presunuté odstavčatá určené na výkrm do okresu Nové Zámky na farmu Bruty, ktorá patrila tej istej dánskej spoločnosti. Dňa 6. decembra 2021 bola nákaza potvrdená aj na farme Bruty,” dodalo MPRV.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments