Priame platby by sa mali vyplácať ešte v tomto roku, environmentálne podpory až po vstupe do eurozón
Priame platby a podpory pre znevýhodnené oblasti by sa mali vyplácať ešte v decembri, environmentálne podpory až po vstupe SR do eurozóny, teda v budúcom roku. Vyplynulo to z rokovania predstaviteľov Rady poľnohospodárskych samospráv (RPS) SR s vedením ministerstva pôdohospodárstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktoré sa uskutočnilo v piatok 15. júla 2008 v Maduniciach.
V súvislosti s prechodom na euro sa nedávno objavili informácie, že všetky tohtoročné priame podpory obdržia agropodnikatelia až v roku 2009, čo však vedenie PPA zástupcom poľnohospodárov a potravinárov nepotvrdilo.
„S úhradou podpôr na veľké dobytčie jednotky by sa malo začať dokonca už v októbri. Ako nás informovalo vedenie PPA, žiadatelia najprv obdržia rozhodnutia a potom sa začne štandardný administratívny proces, vrátane riešenia prípadných odvolaní. To znamená, že ak sa nič mimoriadne nestane, rozhodujúca časť týchto zdrojov by mala nabehnúť na účty podnikateľov ešte v tomto roku“, povedal Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Podľa neho samospráva považuje za dôležité tiež kreovanie budúcoročného štátneho rozpočtu, lebo agrárny sektor stále nemá istú plnú výšku národného doplatku priamych platieb, ktorá môže v súlade s prístupovou zmluvou dosiahnuť 30 %.
„Dúfame, že tieto zdroje sa napokon v rozpočtovej kapitole rezortu pôdohospodárstva objavia, keďže agrárna a vidiecka politika podľa vládneho programu naďalej patrí medzi priority štátnej hospodárskej politiky“, zdôraznil M. Semančík. Podľa neho by sa však mali primerane zvýšiť aj prostriedky na štátnu pomoc, ktorých objem nebol v ostatných dvoch rokoch dostatočný. „Keďže od budúceho roka vstúpi do platnosti zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, veľmi dôležitá bude kontrola jeho dodržiavania v praxi. Sme presvedčení, že Slovensko by malo pokračovať v realizácii programu Značka kvality SK, zameraného na kvalitné potravinárske výrobky“, naznačil predseda SPPK niektoré priority z pohľadu producentov potravín.