Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pri kukurici sa očakáva ďalší pokles cien

Minulý týždeň bolo zverejnené mierne zhoršenie stavu úrody kukurice aj sóje v USA. Podiel dobrej až výbornej úrody klesol na 61% resp. 62%, teda oproti minulému týždňu o jeden až dva percentuálne body. Stav úrody je však výrazne lepší ako minulý rok. Z dôvodu nedostatku zrážok bol minulý rok predpoklad dobrej až výbornej úrody u sóje 31% a u kukurice 23%.

Hoci sa na najbližšie dva týždne čaká pomerne suché a horúce počasie, nemalo by to úrodu výrazne poškodiť. Teplý september bude pre úrodu len dobrý pretože sa sialo neskôr a netreba zabúdať, že ešte pred pár týždňami boli problémy so záplavami, teda aktuálne suchá by mali mať menší dopad. Posledné dáta WASDE mierne zvýšili odhad koncových zásob pre aktuálnu sezónu a znížili výhľad na budúci sezónu. Stále však u kukurice aj sóje budú rásť zásoby o 16% (sója) resp. o 21% (kukurica).

Jedine pri pšenici sa čakajú porovnateľné zásoby, resp. minimálny pokles. Zásoby voči spotrebe budú u sóje najvyššie za posledné tri sezóny (teda v podstate roky), u kukurice najvyššie za posledných 5 sezón, čo je jasný znak dobrej úrody a dobrého zásobovania. Pri pšenici sa naopak očakávajú najslabšie zásoby voči spotrebe za posledných 6 sezón. Toto však neznamená očakávania výrazného rastu ceny do budúcnosti, pretože ostatných plodín je dostatok. Z tohto dôvodu sa očakáva pokles cien kukurice a sóje a porovnateľné ceny pšenice.

Pri kukurici sme videli prepad na trojročné minimá a následné zvýšenie cien o 5%, pri sóji sme videli prepad na 1.5-ročné minimá a odraz o 10% za posledné dva týždne. Pšenica obchoduje pri ročných minimách. Pri kukurici sa očakáva pokles na konci roka ešte o 5% ale už nie na nové dno, pri sóji sa očakáva pokračujúci pokles, do jari by mala byť ceny približne o 5% nižšie. Jedine pri pšenici sa čaká veľmi mierny nárast cien. Kľúčové je práve ako sa budú vyvíjať ceny do budúceho leta, pretože rastú pred žatvou. Ako sme uvádzali, pšenica síce bude mierne rásť, ale cena bude približne o 4% nižšia ako cez toto leto, kukurica by oproti súčasným cenám do leta nemala výrazne rásť (teda po prepade na konci roka by sa mala vrátiť na dnešné úrovne). Cena cez leto bude pravdepodobne o 10-20 percent nižšia, ako cez bola aktuálne. Cena sóje, ako sme spomínali, bude postupne klesať a do leta budú ceny o 8% nižšie ako sú aktuálne a o takmer 20% nižšie ako toto leto. Takto sú započítané spomínané dáta v dodávkach futures na chicagskej burze. Európska burza má 90% koreláciu s Chicagom, takže to bude veľmi podobné. 

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s. pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments