Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Premiér: Ak si reštituent nevyberie z pozemkov, bude musieť prijať peniaze

Premiér: Ak si reštituent nevyberie z pozemkov, bude musieť prijať peniaze
insert_photoarchív Farmárova nedeľa

Slovenský pozemkový fond (SPF) bude môcť reštituentom ponúknuť namiesto náhradných pozemkov peniaze. „Reštituent si bude vyberať len z toho, čo mu ponúkne Slovenský pozemkový fond. Nebude si môcť vyberať donekonečna. Ak si nevyberie, bude musieť akceptovať finančnú náhradu,“ vysvetlil premiér Robert Fico na tlačovej besede po dnešnom rokovaní vlády SR.

Pokiaľ SPF nevie vrátiť osobám, ktoré majú na to na základe reštitúcií právo, v minulosti zhabané pozemky, navrhuje im možnosť vrátenia náhradných pozemkov. Po novom si bude môcť aj oprávnená osoba sama navrhnúť takýto náhradný pozemok, a to najneskôr päť pracovných dní pred prerokovaním ponuky SPF. Vyplýva to z novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú dnes schválil vládny kabinet. Návrh predložil premiér Robert Fico.

„V prípade, ak oprávnená osoba nebude súhlasiť s poskytnutím náhradného pozemku a pozemok, ktorý sama navrhne, jej nebude možné poskytnúť z dôvodov uvedených v zákone, náhrada za pozemky sa tejto oprávnenej osobe poskytne v peniazoch,“ konštatuje sa v predloženej novele.

Predkladaný návrh tiež rozširuje okruh pozemkov, ktoré nie je možné vydať ako náhradné pozemky.

„Vláda bude mať právo rozhodnúť vo verejnom záujme, že niektoré katastrálne územia nemôžu byť použité,“ vysvetlil premiér. SPF tak nebude môcť prideliť pozemok v tomto území. Podľa Fica pôjde o strategické miesta, ich zoznam sa momentálne vytvára.

Predložený návrh novely podľa autora reaguje aj na pretrvávajúce problémy nie vždy transparentného prevádzania práv vyplývajúcich z reštitučných nárokov.

„Za účelom zvýšenia transparentnosti tohto procesu sa navrhuje, aby v prípade, ak sa náhrada poskytuje v pozemkoch, mohla oprávnená osoba svoj nárok na náhradu pozemku previesť na tretiu osobu až vtedy, keď je dohodnutý konkrétny pozemok,“ konštatuje sa v návrhu.

Zároveň sa z dôvodu zvýšenia právnej istoty navrhuje, aby takáto zmluva bola vyhotovená písomnou formou a podpisy účastníkov zmluvy boli úradne osvedčené.

S cieľom stransparentnenia pravidiel prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností Slovenským pozemkovým fondom by podmienky takéhoto nakladania s nehnuteľnosťami v jeho správe mali byť po novom upravené nariadením vlády SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív Farmárova nedeľa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments