Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Kŕmne zmesi pre ošípané bez sóje?

Kŕmne zmesi pre ošípané bez sóje?
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Ak sme ešte pred niekoľkými rokmi vyrobili 200 tisíc ton bravčového mäsa ročne, dnes jeho výroba predstavuje približne 80 tisíc ton a sme v jeho výrobe sebestační z približne 40 percent. „Ideálny stav by bol, keby sme chovali 85 – 90 tisíc prasníc. Vtedy by sme boli sebestační vo výrobe bravčového mäsa z približne 80 až 90 percent. Realizačné ceny by ale museli byť nad úrovňou 1,3 eura za kilogram, čo sú výrobné náklady väčšiny domácich chovateľov,“ hovorí Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku v relácii Farmárova nedeľa.

Podľa neho, určité zmeny nastanú aj v zložení kŕmnych zmesí, ktoré sú výraznou nákladovou položkou. Myslí si, že z dôvodu rastu cien sóje, bude musieť dôjsť k nahradeniu tejto komodity domácimi strukovinami. To sa prejaví síce na nižšej výkonnosti kŕmnych zmesí, ale v konečnom dôsledku bude výroba lacnejšia a ekonomicky efektívnejšia.

Napriek cenovým zemetraseniam sa chovu ošípaných nevzdávajú v Družstve Agrospol v Boľkovciach, kde pred deviatimi rokmi komplexne zrekonštruovali dva objekty.

„Začínali sme v období, keď na Slovensku bolo 120 tisíc prasníc. Teraz ich je tak 44 – 45 tisíc. Z toho sa dá veľa pochopiť. My máme 950 až 1000 prasníc,“ povedal Rastislav Slocík.

Ako hovorí, farma funguje aj v období keď sú nízke nákupné ceny, najmä vďaka dobrému kolektívu pracovníkov, novým poznatkom, ktoré získali zo zahraničia, ale i vďaka dôležitým informáciám, ktoré im poskytli dánski chovatelia pôsobiaci na Slovensku

Poľnohospodári v Boľkovciach majú i vlastnú rastlinnú výrobu, kde na približne 1300 hektároch ornej pôdy dopestujú väčšiu časť kŕmneho fondu. Žiaľ, mnohé poľnohospodárske podniky, ktoré vznikli z takzvaných spoločných poľnohospodárskych podnikov, vlastný pôdny fond nemali a i preto veľmi ťažko dokázali eliminovať cenové výkyvy rastlinných komodít.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments