Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Obchodovanie na burze s agrárnymi komoditami

Približne v polovici minulého roka sme vás začali zahŕňať informáciami z komoditných búrz. Chceli sme upozorniť na cenový vývoj a tým vám ponúknuť ďalší zdroj informácií, ktoré môžu agropodnikateľom pomôcť pri rozhodovaní. Nikdy sme ale neponúkli článok, ktorý by informoval, aký je napríklad princíp obchodovania na burze. A ten je veľmi jednoduchý a jeho korene siahajú do obdobia starovekej Sumerskej civilizácie.

Cieľom farmára bolo zaistiť financovanie sezónneho pestovania. Ak chcel vypestovať určité množstvo tovaru s cieľom neskôr tento tovar predať, potreboval kapitál, z ktorého by samotné pestovanie financoval (náklady na mzdy, ošetrovanie…) Ak ich však nemal, existovala tu možnosť určitým spôsobom predať dosiaľ nevypestovanú plodinu. Povedzme, že vedel, že za nejakú vopred dohodnutú cenu, dokáže vypestovať vopred dohodnuté množstvo určitej plodiny. Odberateľ (obchodník) zase vedel, že budúci rok bude túto plodinu potrebovať.

Bola tu možnosť vzájomnej dohody, že farmár zaistí pre odberateľa tovar, ktorý bude dodaný v určitom konkrétnom termíne a obchodník za ňu zaplatí dopredu dohodnutú cenu. Ich dohoda bola následne zapečatená zmluvou, ktorá sa dnes nazýva futures kontrakt /to sú tie termíny dodania, ktoré mnohokrát v správach spomíname – v decembri napríklad termín dodania marec/.

Postupom času sa však začalo ukazovať, že nie vždy je tento spôsob uzatvárania futures obchodov pre obe strany skutočne výhodný, mohlo sa napríklad stať, že ten rok, v ktorom farmár pestoval svoju úrodu pre vopred stanoveného odberateľa, jej bolo celkovo nedostatok a tak jej cena prudko vzrástla. Netrvalo teda dlho a začalo sa obchodovať so samotnými futures kontraktmi. Napríklad, ak by náš pestovateľ vedel, že úroda bude tohto roku zlá a cena vzrastie, mohol by sa svojho kontraktu zbaviť, na druhej strane ale obchodník, ktorý by tušil, že cena vzrastie, mohol uzavrieť množstvo futures kontraktov, ktoré by v okamihu, kedy by cena vzrástla predal a nechal by si len to množstvo tovaru, ktoré potrebuje a ostatné by predal so ziskom.

Neskôr sa do obchodu zapojili aj iní obchodníci, ktorí vlastne žiaden tovar fyzicky nepotrebovali, nakupovali a predávali kontrakty v nádeji, že sa im ich podarí predať so ziskom.

Na burze sa obchoduje s veľkými sumami peňazí, preto bolo potrebné ustanoviť isté pravidlá, ktoré by boli záväzné pre všetkých obchodníkov a zároveň ustriehnuť, možné komplikácie pri uzatváraní futures kontraktov – neplnenie povinností vyplývajúcich z uzatvorených zmlúv, ochranu obchodníkov pred možnými podvodmi v týchto obchodoch.

Na burze sa sústreďuje dopyt a ponuka po obchodovanom objekte a to je nakoniec aj jej účelom. Cena tovaru obchodovaného na burze sa nazýva kurz. Objekt pripustený na oficiálne obchodovanie na burze sa nazýva kótovaný, čiže riadne zaznamenaný, najmenšie množstvo tovaru, s ktorým možno na burze obchodovať je tzv. uzávierka.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments