Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

PPA už vyplatila pestovateľom pšenice 8,7 milióna eur

PPA už vyplatila pestovateľom pšenice 8,7 milióna eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra informuje, že začala s odosielaním platieb pre oprávnených žiadateľov v rámci opatrenia mimoriadna pomoc. Doteraz bolo zaslaných 8,7 milióna eur v 5 200 platbách. Predstavuje to približne 65 percent z celkového počtu žiadostí. Z finančného pohľadu bolo vyplatených 55 percent prostriedkov určených na dané opatrenie.

„Podklady pre vyplatenie tejto mimoriadnej pomoci sme dokázali spracovať v krátkom čase a rovnako rýchlo teraz peniaze posielame na účty prijímateľom. Je to výsledok správneho nastavenia agentúry a verím, že PPA bude takto môcť postupovať aj v ďalších podporách v čo najväčšej možnej miere,“ uviedol Ondrej Humaj, generálny riaditeľ PPA.

Celá suma by mala byť na účtoch príjemcov do konca novembra 2023. Prvýkrát v histórii nemuseli poľnohospodári žiadať o podporu, ale agentúra využila informácie, ktoré má k dispozícii vo svojich systémoch

Opatrenie je vyplatené na základe nariadenia vlády o poskytovaní podpory na kompenzáciu hospodárskej straty poľnohospodárom v dôsledku zvýšeného dovozu obilnín z Ukrajiny už v októbri 2023. Na mimoriadnu podporu bolo z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu vyčlenených 5 240 000 eur, ktoré sa vláda SR rozhodla navýšiť o dodatočnú vnútroštátnu pomoc do maximálnej výšky 200 percent. Celkovo tak bolo pre pestovateľov pšenice vyčlenených 15 720 000 eur.

Podpora sa poľnohospodárovi poskytuje na hektár poľnohospodárskej plochy, na ktorej v roku 2022 pestoval pšenicu v navýšenej sume 39,45 eur a v stanovenej lehote podal na PPA žiadosť o priame podpory na plochu za kalendárny rok 2023. PPA tak podporí 8 035 pestovateľov pšenice s výmerou 398 480,70 hektárov.

 

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments