Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Potravinári dostali stopku a zostali na suchu. Podpora spracovania je najnižšia za posledné roky

Potravinári dostali stopku a zostali na suchu. Podpora spracovania je najnižšia za posledné roky
insert_photoTASR/Oliver Ondráš - Na snímke zamestnanec kontroluje krabice mlieka na novej plničke mlieka, ktorú spustili do prevádzky v Tatranskej mliekarni v Kežmarku 21. februára 2020.

To, čo bolo zavedené pre potravinárov, po novom budú využívať už len poľnohospodári. Potravinárske podniky totiž s platnosťou od júla tohto roka dostali stopku od Európskej komisie pre využívanie pomoci v podobe odvodových úľav.

Len poľnohospodári

„Európska komisia predĺžila túto štátnu pomoc v zásade len pre poľnohospodárov do konca roka. Pre poľnohospodárov túto odvodovú úľavu ďalej predĺžime, čiže štát na to nájde finančné prostriedky v rozpočte. Čo sa týka potravinárov, uvedomujeme si pre nich nie ľahkú situáciu,“ uviedol to agrominister Richard Takáč, po štvrtkovom rokovaní vlády.

Nové pravidlá neplatia len pre Slovensko, ale pre všetky členské štáty.

Je to z dôvodu, že Európska komisia prijala obmedzené predĺženie platnosti krízových nástrojov štátnej pomoci, a to len na ďalšiu podporu poľnohospodárstva a rybárstva. Uvedené platí pre všetky štáty Európskej únie. Pre potravinárske podniky to znamená, že nebude pokračovať tzv. odvodová úľava pre potravinárov, len pre poľnohospodárov. Zároveň nebude možné využiť ani ďalšie schémy štátnej pomoci, ktoré boli prijaté na základe Dočasného krízového rámca na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, konkrétne schémy na krytie zvýšených nákladov na energie. Tie boli schválené pre rezort hospodárstva aj pôdohospodárstva a rozvoja vidieka,“ vysvetlila Jana Venhartová, výkonná riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.

Podľa nej pri hrubej mzde vo výške tisíc eur znamená odvodová úľava pre zamestnávateľa ušetrenie 176 eur na platení odvodov za každého jedného zamestnanca. Po novom ich bude musieť zaplatiť.

Sklamanie v sektore

„Túto informáciu prijali naši potravinári negatívne, pretože odvodové úľavy považovali za veľmi dôležitú formu pomoci a spôsob znižovania nákladov na výrobu potravín. Cena ľudskej práce je totiž jednou z najhlavnejších položiek pri cenotvorbe potravín,“ vyjadrila sa aj Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Odvodová úľava je pritom pri potravinárskych podnikoch jednou z mála foriem pomoci. Ešte vlani túto formu pomoci presadila vtedajšia opozícia, ktorá teraz sedí vo vláde. Pomoc však podlieha schváleniu zo strany Európskej komisie. Tá s ňou vlani problém nemala, rovnako ako ani s tým, že sa do pomoci zahrnuli aj poľnohospodári. Tí si budú odvodovú úľavu možnosť uplatňovať aj naďalej  – predbežne do konca roka 2024.

Pozitívny signál?

„Úpravou dočasného krízového a transformačného rámca Komisia opäť ukazuje, že dokáže konať rýchlo a dať členským štátom viac času na to, aby mohli poskytnúť potrebnú podporu poľnohospodárom a rybárom, ktorí stále čelia mimoriadnym výzvam v dôsledku narušenia trhu spôsobeného ruskou vojnou na Ukrajine. Zároveň sa dočasné nástroje štátnej pomoci musia obmedziť na riešenie osobitných krízových potrieb. Je preto dobrou správou, že ďalšie prvky rámca sa postupne podľa plánu zrušia, keďže už nie sú potrebné. Ide o pozitívny signál prebiehajúcej obnovy Európy po krízach, v ktorých sme sa ocitli,“ uviedla na margo zmien, prijatých ešte začiatkom mája, Margrethe Vestagerová, výkonná podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže.

Zo strany slovenských potravinárov však práve pozitíva na rozhodnutie Komisie nepočuť.

Potravinári takmer bez podpôr

Odvodová úľava je pre potravinárske podniky takmer jedinou štátnou pomocou. Okrem nej môžu využiť už len 300 tisíc eur, ktoré sú určené na výstavy. Hoci rezort pôdohospodárstva v rámci agropotravinárskeho sektora avizoval pre tento rok rozdelenie až 76 miliónov eur v podobe štátnej pomoci, potravinári sa okrem výstavnej schémy v inej nenašli.

V minulosti to pritom tak nebolo. Potravinári poberali najmä mimoriadnu pomoc – Zelenú naftu pre potravinárov. Táto podpora nebola notifikovaná Bruselom a spracovatelia ju oficiálne dostávali za vyplnenie dotazníkov. V roku 2022 priniesla spracovateľom agrárnych komodít bezmála 8 miliónov eur. Rok predtým, v roku 2021 to bolo 6,9 milióna eur a v roku 2020 presne 5 miliónov eur. Vlani už neboli potravinári podporení cez takzvané “dotazníkové” peniaze a v druhej polovici roka 2023 čerpali podporu najmä cez odvodovú úľavu.

Aj preto je teraz na mieste otázka, čo ďalej, keďže potravinári roky dozadu poberali a aj dnes poberajú len minimálne formy pomoci od štátu. Aj preto aktuálne rokujeme s ministerstvom pôdohospodárstva, ako potravinárom v druhom polroku 2024 pomôcť,“ vyjadrila sa Jana Holéciová za SPPK.

Ďalšie možnosti podpory

Odvodová úľava potravinárom pomohla v uplynulých mesiacoch znížiť vstupné náklady na výrobu potravín.

„Je potrebné pripomenúť, že od 1. januára 2024 máme vyššiu minimálnu mzdu a príplatky sú viazané na aktuálnu minimálnu mzdu, čo rovnako zdvihlo potravinárom náklady. Bude preto na každom potravinárskom podniku, ako sa vysporiada s tým, že odvodová úľava už nebude pokračovať. Všetci by sme boli radi, keby to ku zvýšeniu cien neviedlo, na výsledný vplyv si však budeme musieť počkať,“ dodala Jana Venhartová z PKS.

Podľa nej by sa mal rezort pozrieť aj na ďalšie možnosti podpory sektora, napríklad cez marketing a nákup technológií.

„Privítali by sme tiež, ak by bola odvodová úľava trvalou schémou štátnej pomoci. Všetky schémy, pokiaľ sa majú týkať aj veľkých podnikov, však musia smerovať najskôr na posúdenie Protimonopolného úradu a následne na Komisiu, čo je záležitosť rádovo niekoľko mesiacov. Chápeme neľahkú situáciu v celom odvetví a náročné úlohy, pred ktorými stojí. Prioritou aj pre PKS je sfunkčnenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry, zjednodušenie administratívy a vyplatenie prostriedkov z Programu rozvoja vidieka. Uvítali by sme navýšenie alokácie na podopatrenie 4.2, pričom celkové navyšovanie podpôr by nemalo byť disproporčné na úkor potravinárstva,“ dodala Venhartová.

Nemáme schémy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka avizuje, že pracuje na príprave štátnych schém aj pre potravinársky sektor.

„Je pravda, že za 20 rokov na ministerstve pôdohospodárstva neboli vypracované nejaké štátne schémy pre potravinárov. My na nich pracujeme. Druhá vec bude nájsť na ne prostriedky zo štátneho rozpočtu. Čiže potravinári ani nemohli tento rok dostať peniaze, lebo žiadna schéma nebola pripravená, ale my na nich pracujeme,“ uviedol Richard Takáč.

Rezort už pred časom k téme štátnych pomocí pre potravinársky sektor uviedol, že je pripravený návrh znenia schémy štátnej pomoci na investície do potravinárstva, ku ktorému sa mali uskutočniť konzultácie s komorami. Rovnako by sa mala finalizovať schéma minimálnej pomoci na marketingovú podporu. Ďalšie návrhy má vraj rezort na stole a mal by ich prediskutovať s jednotlivými komorami. Sektoru by mali pomôcť aj výzvy z eurofondov.

„Od minulého roka máme nové programovacie obdobie a my robíme všetko pre to, aby sme dočerpali prostriedky zo starého Programu rozvoja vidieka. Gro týchto peňazí dostane pravdepodobne špeciálna rastlinná a živočíšna výroba. Určite deklarujem, že určite budú väčšie výzvy v novom programovacom období, ktoré budú zamerané hlavne teda pre potravinárov,“ dodal Richard Takáč.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Oliver Ondráš - Na snímke zamestnanec kontroluje krabice mlieka na novej plničke mlieka, ktorú spustili do prevádzky v Tatranskej mliekarni v Kežmarku 21. februára 2020.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Tóno
Tóno
28. máj 2024 16:23

Najviac sa mi v článku páči veta, že “MPRV avizuje, že pracuje na príprave štátnych schém aj pre potravinársky sektor”. Ak si správne pamätám, toto Sekcia potravinárstva a obchodu tvrdí už 10 rokov.