Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Ponúkajú ovocie a zeleninu od slovenských pestovateľov

Ponúkajú ovocie a zeleninu od slovenských pestovateľov
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

Produkciu slovenských pestovateľov ovocia a zeleniny ponúka zákazníkom spoločnosť Chladfruct,s.r.o. vo svojej novootvorenej predajni v nitrianskej mestskej časti Mlynárce. Podľa slov predsedu Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu je predajňa prvou na Slovensku, ktorá tvorí prechod medzi hypermarketom a predajom z dvora.

„Hypermarket získava ovocie z globálneho trhu, pri predaji z dvora si zasa každý farmár predáva výlučne svoju produkciu. Táto predajňa je špecifická tým, že zastrešuje široký okruh slovenských veľkopestovateľov i malých farmárov a ponúka široký sortiment ovocia aj zeleniny,“ uviedol Varga.

Ivan Hričovský zo Slovenského zväzu záhradkárov oceňuje, že predajňa ponúka vo svojom sortimente aj drobné druhy ovocia, ktoré sa na pultoch hypermarketov objavujú len sporadicky.

„Dnešné mestské deti už pomaly ani nevedia, čo sú to egreše, prípadne ríbezle, maliny, čučoriedky. Nepoznajú ani skutočnú chuť rajčín, papriky, pretože tie na pultoch hypermarketov sú síce krásne, no bez vône a chuti. Naša produkcia je ekologickejšia ako tá, čo dovážame za drahé peniaze a navyše plody majú okrem farby aj svoju chuť a vôňu,“ zhodnotil Hričovský.

Konateľ spoločnosti Chladfruct,s.r.o. Ivan Kubík potvrdzuje, že zákazníci skutočne vyhľadávajú najmä slovenské produkty.

„Niektoré druhy ovocia či zeleniny vzhľadovo nie sú také pekné, ako tie dovážané. Napríklad karfiol je menší, no ľudia si radšej kúpia dva kusy, len nech je z domácej produkcie a za dobrú cenu. Takisto ovocie, zákazníkovi nevadí menšie mechanické poškodenie či poškodenie ľadovcom. Predajňu sme otvorili koncom minulého týždňa, predaj už dnes počítame na tony,“ hodnotí svoje skúsenosti z predajne Kubík.

Momentálne najväčší záujem je o uhorky – nakladačky, broskyne a slivky.

„Časť sortimentu musíme dopĺňať tovarom zo zahraničia, napríklad jablká. Ľudia sa pritom dožadujú jabĺk zo slovenských sadov. No realita je taká, že sklady sú už prázdne. Na Slovensku máme 25.000 ton skladovacích kapacít s ochrannou atmosférou, jablká dokážeme preskladovať zhruba sedem mesiacov od zberu. Približne od polovice roka teda musíme čakať na novú úrodu,“ uviedol Kubík.

V ponuke predajne je 200 druhov ovocia a zeleniny, ktorú dodáva približne 80 slovenských producentov. Ovocie dodávajú okrem samotných pestovateľov aj odbytové združenia, zeleninári svoju odbytovú organizáciu nemajú.

„Ohlasujú sa nám aj malí pestovatelia, tých samostatne hospodáriacich roľníkov je veľmi veľa. Drobné lesné ovocie, napríklad lesné čučoriedky, nám dodávajú výkupcovia z Oravy. Odtiaľ máme aj dodávateľov plantážových čučoriedok. Zaujímavé je, že hoci tie plantážové čučoriedky sú väčšie, krajšie, pre zákazníkov sú atraktívnejšie lesné plody,“ konštatuje Kubík.

Podľa jeho slov ceny v predajni sú porovnateľné s obchodnými reťazcami.

„No napríklad sme mali záujem o dodávku čerstvých hríbov, kuriatok, dubákov. Dodávateľ, ktorý má na predaj certifikát, ich však vo veľkých množstvách vyváža do Rakúska. Pri našich odberoch sú tie ceny veľmi vysoké a produkty takmer nepredajné,“ tvrdí konateľ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments