Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice ovplyvňuje vývoj na trhu so pšenicou

Ceny kukurice ovplyvňuje vývoj na trhu so pšenicou
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice sa svetových burzách rástla miernejšie ako pšenica. Budapeštianska burza zaznamenala rast iba o 1 percento. Burza v Chicagu posilnila o 2,8 percenta. Na burze v Paríži sa prestalo k 5.8. obchodovať s termínom dodania august, dovtedy ale cena rástla a to asi o 5,9 percenta. Posledný deň v týždni, zmenou termínu obchodovania, došlo k poklesu ceny oproti hodnote zaznamenanej v pondelok o 14,5 percenta.

Situácia na trhu sa mierne upokojila a ceny kukurice sa stabilizovali. Nemecké združenie DRV ( Deutscher Raiffeisenverband) vo svojej júlovej predpovedi pre Nemecko predpokladá zníženie produkcie o 11,6 percenta. Podobne Francúzsko predpokladá pokles výroby kukurice o približne 12 percent. Zatiaľ čo v Nemecku a vo Francúzsku počasie znížilo odhady úrody kukurice, v oblasti Čierneho mora sa počíta s dobrou úrodou.

Americké ministerstvo USDA vydalo k 8.8.2010 správu o stave kukurice v krajine. Až 71 percent kukurice je vo výbornom stave, minulý rok o takomto čase to bolo len 68 percent. Niektoré prognózy ohľadne produkcie kukurice v USA boli navýšené.

Vo vývoji cien kukurice bude hrať dôležitú úlohu počasie, ktoré ešte do zberu môže ovplyvniť tak celkové množstvo, ako aj kvalitu. Podľa prognóz rôznych agentúr, to s odhadmi úrod kukurice pre tento rok nevyzerá zle. Produkcia bola znížená napr. v Európe, Brazílii, Argentíne, ale v ostatných pestovateľsky významných štátoch počítajú s rastom produkcie. Stabilizácia, alebo prípadný nárast cien môže byť spôsobený nedostatkom pšenice, ktorú táto komodita dokáže v niektorých prípadoch nahradiť.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments