Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nemecko očakáva nižšiu úrodu obilnín

Nemecko očakáva nižšiu úrodu obilnín
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Napriek tomu, že ceny pšenice ku koncu týždňa na burze CBOT a Euronext klesli, nervozita na trhu pretrváva. Burza CBOT síce v strede týždňa vzrástla až o 17 eur, celkový rast ale dosiahol len 3,7 percenta. V piatok totiž došlo k poklesu cien o približne 8,2 percenta. Burza Euronext zhodnotila v priebehu 31. týždňa celkovo o 5,7 percenta. Dňa 5.8.2010 vzrástla až o 14,5 eur ( mimoriadna správa na poľnoinfo.sk informujúca o zastavení exportu z Ruska). Burza BÉT naopak posledný deň vzrástla o 4200 forintov, celkovo za týždeň posilnila o približne 8,5 percenta. Ako reakcia na stopnutie exportu zo strany Ruska, sa ceny extrémne zdvihli a dostali sa napríklad na burze Euronext, v priebehu dňa pre novembrové termíny, až na úroveň 236 eur za tonu.

Rusko bojuje naďalej s extrémami počasia a najnovšie odhady úrod sú katastrofálne nízke. Predseda vlády, Vladimír Putin, počíta s úrodou na úrovni 60 miliónov ton. Až doposiaľ sa počítalo, že produkciou neklesne pod 70 mil. ton. Zákaz exportu podľa najnovších správ môže hroziť aj na budúci rok.

Nemecko počíta s poklesom produkcie obilnín o viac ako 11 percent na 44,2 mil. ton. V roku 2009 boli úrody na úrovni 49,7 mil. ton.

Produkcia obilnín by mala poklesnúť aj vo Francúzsku. Zodpovedá síce priemernej úrode z rokov 2005-2009, ale oproti minulému roku poklesne o približne 7 percent. Pokles produkcie pšenice by mal byť miernejší a dosiahne približne 3 percentá oproti minulému roku.

Podľa organizácie agrarmarkt Austria (AMA) sa plochy pšenice určenej na potravinárske účely, v Rakúsku, znížili oproti minulému roku o 2,3 percenta.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments