Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Sucho zníži v Európe aj úrody repky olejnej

Sucho zníži v Európe aj úrody repky olejnej
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročné sucho zníži v mnohých krajinách Európy úrody aj repky olejnej a pokles domácej produkcie bude podľa analytikov potrebné riešiť zvýšeným dovozom. Očakávaný pokles úrod už potvrdili najväčší európski producenti repky – Nemecko a Francúzsko.

V Nemecku, najväčšom producentovi repky, by úrody mali po vlnách horúčav klesnúť oproti minulému roku o 11,3 %. Združenie nemeckých farmárov informovalo, že tohtoročné úrody odhaduje na 5,57 milióna ton (t) oproti 6,28 milióna t v minulom roku, a to napriek tomu, že plochy na pestovanie repky rozšírili o 0,4 % na 1,46 milióna hektárov.

“Vlna horúčav znížila úrody aj kvalitu repky v Nemecku,” povedal jeden z obchodníkov s agrokomoditami. “K tomu sa počas minulých dvoch týždňov pridali dažde, ktoré rovnako zasiahli do úrod,” dodal s tým, že už teraz sa hovorí o zvýšení dovozu, nakoľko dopyt po tejto komodite z potravinárskeho aj energetického sektora ostáva na vysokej úrovni.

Podobná situácia je v susednom Francúzsku. Žatva sa už takmer skončila a výsledky potvrdili očakávania, že úrody repky budú tento rok nižšie. Najnovšie odhady hovoria o úrodách okolo 4,5 až 4,6 milióna t, zatiaľ čo minulú sezónu vyprodukovali vo Francúzsku rekordných 5,6 milióna ton repky.

“Nie je to také zlé, ako sme sa obávali na začiatku žatvy,” povedal jeden z obchodníkov.

“Na momentálnu situáciu je to ešte stále dobré.”

Francúzska vláda tiež predpokladala úrody na úrovni 4,5 milióna ton, čo znamená pokles oproti minulému roku o 19 %.

Analytici preto počítajú s rastom dovozu, upozorňujú ale, že import z neeurópskych krajín nebude jednoduchý.

“Najväčšími kandidátmi na vývoz do Európy sú Ukrajina, ktorá nie je v tomto prípade bežným exportérom a Austrália, kde je ale zasa problémom vysoká cena,” uviedli francúzski analytici.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments