Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Poľnoservis: Spustili sme testovaciu výrobu surového repkového potravinárskeho oleja

Poľnoservis: Spustili sme testovaciu výrobu surového repkového potravinárskeho oleja
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - podpis memoranda medzi MPRV SR a spoločnosťou Poľnoservis (6. apríl 2022)

Spoločnosť Poľnoservis a. s. spustila testovanie novej výrobnej linky, ktorá dokáže produkovať surový repkový olej v potravinárskej kvalite. Firma tak plní záväzok z minuloročného Memoranda s Ministerstvom pôdohospodárstva, ktorého zmyslom bolo zvýšenie slovenskej sebestačnosti v produkcii jedlých olejov.

Poľnoservis a. s., ako súčasť skupiny ENVIEN GROUP, zároveň vypracovala aj štúdiu realizovateľnosti, ktorá skúmala zmysel a efektivitu výstavby rafinačného zariadenia umožňujúceho surový potravinársky olej spracovať do stavu, kedy je pripravený na predaj zákazníkom.

Štúdia podľa stanoviska spoločnosti ukázala, že v súčasnosti by nebolo efektívne investovať do rafinačného zariadenia, pretože v okolitých krajinách je dostatok takýchto zariadení. Poľnoservis a.s. by ale v prípade potreby dokázala zabezpečiť cez svoju partnerskú spoločnosť v zahraničí aj prípadnú rafináciu nášho surového potravinárskeho oleja.

„Cieľom nášho spoločného memoranda s Ministerstvom pôdohospodárstva bolo zvýšenie sebestačnosti Slovenska vo výrobe jedlých olejov. Tým, že dokážeme produkovať surový repkový potravinársky olej v množstvách, ktoré by v zásade pokryli celú domácu spotrebu, sme sa ku tomuto cieľu výrazne priblížili a vytvorili tak predpoklad na zabezpečenie sebestačnosti vo výrobe jedlých olejov,“ uvádza sa v stanovisku Poľnoservis.

Výstavba novej jednotky v areály firmy v Leopoldove začala v súlade s memorandom v roku 2021. Tento rok v januári bola ukončená začatím komplexných skúšok technologických zariadení a momentálne už beží testovacia prevádzka.

Spracuje 230 tisíc ton repkového semena

Spoločnosť Poľnoservis, a.s. so sídlom v Leopoldove, pôsobí na trhu od roku 2011 a zaoberá sa lisovaním oleja z repkového semena. Inštalované technológie spĺňajú najprísnejšie kvalitatívne a technologické pravidlá pre dosiahnutie požadovanej kvality produkcie v zmysle platných slovenských a európskych noriem. Poľnoservis spracuje ročne viac ako 230 tis. ton semena repky, pričom sa vyrobí viac ako 100 tis. ton oleja a cca 130 tis. ton repkových šrotov. Tie sú vďaka vysokému obsahu bielkovín dôležitou súčasť kŕmnych zmesí pre živočíšnu výrobu. V súčasnosti vyrábaný olej slúži ako vstupná surovina na výrobu biopalív, ktoré znižujú závislosť na dovoze ropy zo zahraničia a šetria až 70% emisií skleníkových plynov (v porovnaní s fosílnym ekvivalentom). Aktuálne sa podieľajú na plnení cieľa obnoviteľnej energie v doprave až 91 percentami. Celý proces spracovania a výroby je bezodpadový a udržateľný.

Autor článku: TS Poľnoservis, a. s.
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - podpis memoranda medzi MPRV SR a spoločnosťou Poľnoservis (6. apríl 2022)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments