Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Jedlý repkový olej z Leopoldova by nebol konkurencieschopný

Jedlý repkový olej z Leopoldova by nebol konkurencieschopný
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - podpis memoranda 6.4.2022 v Leopoldove.

Spoločnosť Poľnoservis, a. s. dokončuje výstavbu zariadenia v jej závode v Leopoldove, ktoré čoskoro zabezpečí spracovanie slovenského vylisovaného oleja.  Výstavba tzv. degummingu (odslizenie) s maximálnou ročnou výrobnou kapacitou 76 tisíc ton by mala byť hotová do konca roka.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan podpísal ešte začiatkom apríla s predstaviteľmi akciovej spoločnosti Poľnoservis memorandum o porozumení. Jeho cieľom bolo zabezpečiť produkciu surového repkového oleja vyrábaného v súlade s požiadavkami na potravinársku kvalitu.

,,K podpisu Memoranda sme pristúpili po vypuknutí vojny na Ukrajine z obavy, že môže dôjsť k výpadkom zásobovania niektorými komoditami. To sa napokon nepotvrdilo. Dnes sme už však pripravení na akúkoľvek situáciu v súvislosti s potravinárskym olejom. Jeho celoročnú slovenskú spotrebu – asi 50 tis. ton oleja, dokážeme vďaka spolupráci s Poľnoservisom zabezpečiť takmer okamžite,“ vysvetlil minister Samuel Vlčan.

Spoločnosť sa ešte pri podpise memoranda zaviazala k tomu, že vypracuje štúdiu realizovateľnosti. Podľa jej záverov je ešte potrebné urobiť ďalšie investície do zariadení tak, aby bola možná produkcia jedlého repkového oleja. Takto vyrobený rastlinný olej by však nebol podľa záverov štúdie konkurencieschopný. Preto v prípade, že nastane situácia s nedostatkom rastlinného oleja u nás, bude jedlý repkový olej rafinovať partnerská spoločnosť Poľnoservisu v susednej krajine.

Na Slovensku sa ročne vypestuje vyše 400 tisíc ton repky olejnej, aktuálne sa z nej ale na Slovensku nevyrába rafinovaný olej potravinárskej kvality. V súčasnosti sa v SR spracováva na technický olej a kŕmnu surovinu a približne polovica sa vyváža do zahraničia. Až 97 % jedlého rastlinného oleja sa dováža zo zahraničia, iba 3 % sa lisujú na Slovensku.

Spoločnosť Poľnoservis, a. s. so sídlom v Leopoldove, pôsobí na trhu od roku 2011 a zaoberá sa lisovaním oleja z repkového semena. Poľnoservis spracuje ročne viac ako 230 tis. ton semena repky, pričom sa vyrobí viac ako 100 tis. ton oleja a cca 130 tis. ton repkových šrotov. Tie sú vďaka vysokému obsahu bielkovín dôležitou súčasť kŕmnych zmesí pre živočíšnu výrobu. V súčasnosti vyrábaný olej slúži ako vstupná surovina na výrobu biopalív, ktoré znižujú závislosť na dovoze ropy zo zahraničia a šetria až 70% emisií skleníkových plynov (v porovnaní s fosílnym ekvivalentom). Aktuálne sa podieľajú na plnení cieľa obnoviteľnej energie v doprave až 91 percentami. Celý proces spracovania a výroby je bezodpadový a udržateľný.

Autor článku: poľnoinfo.sk podľa Tlačovej správy MPRV SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - podpis memoranda 6.4.2022 v Leopoldove.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments