Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Poľnoinfo.sk pozná víťazov TOP AGRO – Rok, kedy bolo z čoho vyberať

Poľnoinfo.sk pozná víťazov TOP AGRO - Rok, kedy bolo z čoho vyberať
insert_photoKlub poľnohospodárskych novinárov - Predseda PD Krajné Ing. Milan Gajar s podpredsedom Štefanom Mramúchom.

Štrnásť ročníkov má za sebou súťaž TOP AGRO Slovensko, v ktorej sa dozvedáme, ktoré poľnohospodárske podniky na základe tzv. ekonomickej bonity hospodárili v danom roku najlepšie. ,,Zlato“ za uplynulý rok poputuje pod Myjavskú pahorkatinu.

Ako je známe, slovenské poľnohospodárstvo dosiahlo v roku 2008 kladný výsledok. Jeho výška 3,9 mld. Sk pred zdanením je najvyššia od vstupu Slovenska do EÚ. Ziskových boli viac ako tri štvrtiny poľnohospodárskych firiem. Z pohľadu právnej subjektivity najlepšie prosperovali obchodné spoločnosti, z ktorých bolo ziskových 82 % a poľnohospodárske družstvá so 70 %. S kladným hospodárskym výsledkom uzatvorila vlaňajšok aj väčšina samostatne hospodáriacich roľníkov. Objektívne však treba dodať, že na hospodárenie mali výrazný vplyv podpory, bez ktorých by bola väčšina podnikov bola stratová.

Nečudo, že po takomto dobrom roku sa aj súťaž TOP AGRO Slovensko, ktorú už 14 rokov organizuje Klub poľnohospodárskych novinárov v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva SR, Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou a UniCredit Bank vyhodnocovala oveľa ľahšie, ako kedykoľvek predtým.

Generálnym partnerom súťaže je UniCredit Bank

Súhlas s prepočítaním svojich výsledkov dalo Výskumnému ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v Bratislave takmer 550 firiem. Vyberať stovku najlepších tak bolo naozaj z čoho.

Aj tentokrát postupovali analytici z VÚEPP na základe kritérií tzv. ekonomickej bonity. Integrovaný ukazovateľ zahŕňa tri čiastkové ukazovatele:
rentabilitu celkového kapitálu v percentách, nákladovosť výnosov a produktivitu práce. Samozrejme, vylúčené boli firmy, ktoré vykázali stratu, alebo mali záväzky voči sociálnej poisťovni.

Maximálne sa dalo získať 300 bodov. Pri triedení do kategórií podľa organizačno-právnej formy (poľnohospodárske družstvá, obchodné spoločnosti, samostatne hospodáriaci roľníci) brali analytici aj tentokrát do úvahy prírodné podmienky, v ktorých podniky hospodária. Tie totiž považujú popri riadiacich schopnostiach manažérov a ekonomických podmienkach podnikateľského prostredia za ešte stále rozhodujúci faktor, ktorý vplýva na výsledky.

Na základe ekonomickej bonity sa celkovým víťazom TOP AGRO Slovensko 2008 stal nováčik súťaže – Poľnohospodárske družstvo Krajné, ktoré hospodári v znevýhodnených prírodných podmienkach. Druhá priečka patrí ďalšiemu nováčikovi – eseročke BAS-POR-AGRO so sídlom v Ivanke pri Bratislave. Na na treťom mieste skončilo Servisné roľnícke družstvo Rastislavice, ktoré sa na popredným miestach tejto súťaže umiestňuje prakticky od jej začiatku.

Autor článku: Jana Janků - Klub poľnohospodárskych novinárov
Zdroj obrázku: Klub poľnohospodárskych novinárov - Predseda PD Krajné Ing. Milan Gajar s podpredsedom Štefanom Mramúchom.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments