Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Videli krok dopredu, aj preto s odbytom problémy nemajú

Videli krok dopredu, aj preto s odbytom problémy nemajú
insert_photoFarmárová nedeľa - vinohrady spoločnosti Food Farm Hlohovec

Problémy s odbytom svojej produkcie majú aj výrobcovia hrozna. Po nadpriemernej minuloročnej úrode nás tento rok čaká rok síce nie tak žičlivý ku kvantite, ale podľa generálneho riaditeľa Food Farm Hlohovec – Róberta Číka, stav suroviny nasvedčuje, že bude patriť bude práve k tým lepším, čo sa kvality týka. Stále častejšie, ale od producentov tohto „ovocia slnka“ počujeme, že komplikovaná situácie nastane s odbytom.

„Signály pre producentov boli vysielané už skôr, podľa avíz a postojov veľkých spracovateľov. Tí nevedeli konkurovať lacným vínam z južnej Európy,“ hovorí Róbert Čík vo vysielaní Farmárovej nedele.

Ten si ďalej myslí, že situácia vyvrcholí, keď každý producent hrozna bude vyrábať aj víno a ekonomicky bude existovať z pridanej hodnoty na tomto produkte.

„Dostávame sa na štandard, keď výrobca, ktorý má surovinu z jednej – presne určenej oblasti, má vyšší kredit, ako výrobca, ktorý je nútený nakupovať surovinu od iných výrobcov,“ povedal Róbert Čík, ktorý to odôvodňuje aj tým, že finálny produkt od výrobcu hrozna aj spracovateľa, nepodlieha takým výkyvom kvality.

Food Farm Hlohovec vyrába hrozno na 240 – tich hektároch viníc a pred troma rokmi začali aj s jeho spracovaním. Do zámeru investovali 52 miliónov korún. S odbytom hrozna preto problémy nemajú, všetku produkciu – 22 odrôd, spracovávajú na vína, ktoré sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach na domácich aj zahraničných súťažiach.

„Túto investíciu sme urobili ešte v čase, keď firma nemala problémy so zníženými tržbami za poľnohospodárke komodity. V tomto kritickom roku sa nám nemalé úsilie vracia. Vína vyvážame do Českej republiky, Ruska, ale skúšame i do ostatných štátov,“ vyratúva Róbert Čík.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Farmárová nedeľa - vinohrady spoločnosti Food Farm Hlohovec

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments