Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Napriek kríze počítajú s vyššou produkciou mäsa

Napriek kríze počítajú s vyššou produkciou mäsa
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Napriek poklesu kúpnej sily obyvateľstva Ukrajiny sa v krajine očakáva zvýšenie produkcie mäsa v porovnaní s rokom 2008 o 5% na 1 625 tisíc ton (jatočná hmotnosť odhadovaná združením Ukrajinského klubu agrárneho podnikania – ASTP).

„Nárast produkcie najmä hydinového mäsa bude najvýraznejší najmä v špecializovaných podnikoch, ktoré majú vyšší kapacitu ako malé hydinové farmy a hospodárstva. Nárast produkcie sa očakáva aj pri ošípaných,“ povedala expertka združenia ASTP Elizabeta Svjatkivskaja.

Na základe údajov oficiálnych štatistík o chove a realizácii hospodárskych zvierat a hydiny za 7 mesiacov roku 2009, a taktiež dovozu mäsa a produkcie mäsových výrobkov sa očakáva, že produkcia hovädzieho mäsa sa zníži o 325-tisíc ton, hovoria odborníci ASTP.

Podľa E. Svjatkivskej sa predpokladá, že produkcia hydinového mäsa sa zvýši o 3% v porovnaní s minulým rokom a bude tvoriť 775- tisíc ton v jatočnej hmotnosti.

Nárast sa predpokladá aj pri produkcii ošípaných a to približne o 35 tisíc ton na úroveň približne 520-tisíc ton v jatočnej hmotnosti.

Podľa odborníkov ASTP, v roku 2009 sa očakáva zníženie spotreby mäsa, mäsových výrobkov a údenín o 20-25 %. Pritom ešte na začiatku roka očakávali, že zníženie produkcie by mohlo oscilovať niekde na úrovni 10 %. Výrazne poklesol podiel hovädzieho mäsa na priemyselné spracovanie a mierne sa zvýšilo spracovanie bravčového mäsa v porovnaní s prognózou na začiatku roka.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments