Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z domova

Poľnohospodárov v podhorských oblastiach Považia čaká ťažký rok

Poľnohospodárov v podhorských oblastiach Považia čaká ťažký rok
insert_photosimmental.sk - Dojnice z PD Mestečko

Ťažký rok zrejme čaká poľnohospodárske podniky hospodáriace v podhorských podmienkach severného Považia. Rapídny prepad výkupných cien poľnohospodárskych komodít im narobil nemalé vrásky.

“Naša poľnohospodárska prvovýroba je zameraná predovšetkým na výrobu krmív pre živočíšnu výrobu. Ceny mlieka však klesli v porovnaní s rokom 2007 na polovicu, čo pri produkcii okolo 9000 litrov mlieka denne pocítime na tržbách,” uviedol pre TASR vedúci úseku rastlinnej výroby Poľnohospodárskeho družstva Mestečko Jozef Bašovský.

“Čo sa týka vstupov, tie išli hore, napríklad v prípade hnojív až o 200 %. V roku 2007 sme predávali kŕmnu pšenicu po 20,75 eura (625 Sk), v roku 2008 cena klesla na 8,3 – 9,96 eura (250 – 300 Sk). Ak hovoríme o perspektíve, všetko bude záležať od výkupných cien,” dodal Bašovský.

Tie sa podľa neho dozvedia až po žatve a nikde nie je zaručené, že v porovnaní s minulým rokom neklesnú ešte viac.

To, že oziminy (ozimná pšenica, repka olejná) prezimovali bez ujmy, nie je podľa hlavného agronóma družstva Igora Ostrochovského ešte žiadna výhra.

“Na úrodu má viac ako 70-% vplyv vývoj počasia. V tomto roku sme jarné práce pre nepriaznivé počasie naplno rozbehli v podstate až tento týždeň, čo je v porovnaní s minulým rokom viac ako mesačný sklz. Prejaví sa to na hektárových výnosoch u jarných plodín. Kukurica, ktorú sme ešte nesiali, má našťastie neskorší agrotechnický termín sejby,” dodal Ostrochovský.

Poľnohospodárske družstvo v Mestečku je jediné, ktoré sa po roku 1989 zachovalo v okresoch Považská Bystrica a Púchov. Hospodári na 2731 hektároch poľnohospodárskej pôdy v katastroch 17 obcí oboch okresov. Obhospodarované trvalé trávne porasty sa rozprestierajú na 1863 hektároch, ornej pôdy majú 868 hektárov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: simmental.sk - Dojnice z PD Mestečko

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments