Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Dopyt po vajciach v Maďarsku prevyšuje ponuku

Dopyt po vajciach v Maďarsku prevyšuje ponuku
insert_photoNovogal, a. s., Dvory nad Žitavou - ilustračné foto

Maďarská ekonomika zápasí s novým problémom: dopyt po vajciach začína prevyšovať ponuku. Spotreba vajec v Maďarsku už totiž tradične pred Veľkou nocou prudko rastie.

Maďarskí hydinári odhadujú, že pred blížiacimi sa sviatkami sa v krajine za jeden týždeň predá približne 100 miliónov vajec, čo predstavuje zhruba 10 vajec na jedného obyvateľa. To je približne dvojnásobok bežnej spotreby, ktorá pritom patrí medzi najväčšie na svete, keďže priemerný Maďar skonzumuje približne 300 vajec ročne.

Niet preto divu, že aj na Veľkú noc uprednostňujú obyvatelia tejto krajiny slepačie vajcia pred čokoládovými. V Maďarsku, rovnako ako v ostatných štátoch strednej a východnej Európy, je totiž zvykom pripraviť na jarné sviatky ručne maľované vajíčka.

Napriek tomu maďarskí hydinári z toho radosť nemajú. „Domáci producenti tento rok sotva dokážu pokryť dopyt. Viaceré farmy totiž nedávno skrachovali a v krátkom čase ich budú nasledovať ďalšie,“ uviedol tajomník zväzu chovateľov hydiny Peter Foldi.

Očakáva, že v najbližších mesiacoch podľahnú tlaku lacnejšej konkurencie, predovšetkým z Poľska, ďalší maďarskí hydinári. Navyše, farmári v Európskej únii musia do roku 2012 upraviť chov hydiny tak, aby vyhovoval prísnym normám, ktoré zakazujú preplnené klietky. To predstavuje dodatočné náklady na prestavbu fariem, čo si však mnohí maďarskí farmári v súčasnej krízovej situácii nemôžu dovoliť.

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Novogal, a. s., Dvory nad Žitavou - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments