Včelárom taktiež pomôže predaj z dvora
Nie len o predaji z dvora sa rozprával so včelárom z východného Slovenska redaktor Farmárovej nedele. Tibor Vargapál zo Zemplína včelári v nadmorskej výške približne sto metrov a jeho včelia farma má asi 200 včelstiev.
„So včelami ale kočujem aj do iných oblastí. Napríklad do lesov na Spiši, kde sú veľmi dobré ihličnanové lesy a kde je kvalitný med. Práve lesný med patrí u spotrebiteľov medzi najžiadanejší. Kočovanie navyše pomáha poľnohospodárom zvyšovať ich hektárové úrody. V prípade repky napríklad až o 30 – 40 percent,“ hovorí včelár hospodáriaci v dedinke Hraň v okrese Trebišov.
Ako ale pokračuje, samotné kočovanie má veľký prínos aj pre včelára. Zabezpečuje mu totiž vyšší výnos medu. Ten od včelára zo Zemplína, mohli ochutnať aj návštevníci Veľkonočných gazdovských dní v Košiciach.
Predaj produktov priamo z farmy je podstatný pre zabezpečenie kvalitných potravín domácemu spotrebiteľovi. Ako povedal Tibor Vargapál, slovenský med je oveľa kvalitnejší ako ten z dovozu, ktorý dostať v obchodných prevádzkach. Aj z tohto dôvodu je schválenie právnej úpravy predaja z dvora podstatné. Ako sme vás už informovali v článku: Aktuálne informácie o predaji z dvora, notifikácia Bruselom má prebehnúť najneskôr 23. apríla.
Slovenský včelári za svoju snaživosť sú postihnutý, štát sa snaží pomáhať.Štátny príspevok ,ktorý dostávame je aspoň niečo,ale včelári platia členský príspevok od každého včelstva.SZV zoberie 2eurá na jedno včelstvo.Počet včelstiev sa na Slovensko pohybuje cca 230000 tisíc. Netreba násobilku viete o akú sumu sa jedná.Nie je načase zmeniť system členského… Celý komentár »
Členský príspevok pre SZV na jedno včelstvo je 0,664 € teda 1/10 zo sumy, ktorú poskytuje na jedno včelstvo štát.Z tejto sumy je platený celý sekretariát. Treba vedieť že EU dáva včelárom prispevok vo výške 80 % na liečivo pre včely + iné výhody. Je chybou, že mladi včelári nechcú… Celý komentár »