Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Poľnohospodárov má rozpočet na rok 2019 motivovať

Poľnohospodárov má rozpočet na rok 2019 motivovať
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje naštartovať. Pomôcť tomu má výroba s vyššou pridanou hodnotou, ktorá viaže zamestnanosť a zvráti negatívny obraz obchodnej bilancie s potravinami. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná hovorí, že naši poľnohospodári často volili ľahšiu cestu pri voľbe výrobného programu. Za týmito rozhodnutiami boli podľa jej slov chýbajúce prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktoré by roľníkov motivovali k určitým typom výrob. To sa má od roku 2019 zmeniť.

Spokojnosť s vyčlenenou sumou pre poľnohospodárstvo vyjadruje rezortná šéfka, aj predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov Emil Macho.

„V aktuálnom roku bolo na štátnu pomoc vyčlenených 34-miliónov eur. Pre rok 2019 ide o sumu 30 + 50 miliónov eur. Výška 80 -100 miliónov eur zo štátny zdrojov je liek pre slovenské poľnohospodárstvo,“ hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.  

Tridsať miliónov eur sa cez zelenú naftu dostane do tých sektorov, ktoré budú rozvíjať pridanú hodnotu. Gabriela Matečná hovorí o špeciálnej rastlinnej výrobe a živočíšnej výrobe. Tieto oblasti budú podporené úľavou vo výške 0,347 eur na liter nafty a to najviac na množstvo nafty určené v normatíve spotreby. Každá plodina, alebo zviera má určený normatív spotreby. Oficiálne čísla normatívov zatiaľ neboli zverejnené, ale podľa našich informácií práve v týchto dňoch došlo k ich definitívnemu odsúhlaseniu v rámci PPA a MPRV SR.

Ministerstvo pôdohospodárstva hovorí, že administrácia podpory bude jednoduchá a poľnohospodára zaťaží len minimálne. Ak by to tak bolo, zelená nafta môže byť populárnym nástrojom na podporu odvetví, ktoré ministerstvo pôdohospodárstvo považuje za menej výkonné, alebo prioritné.

„Okrem podpory zamestnanosti má podpora živočíšnej výroby jeden aspekt, o ktorom sa veľmi nehovorí. To je pravidelný cash flow poľnohospodárskych subjektov. Veľa ráz som sa pozeral na to, ako sa poľnohospodárske podniky zbavili živočíšnej výroby, lebo nezarábala. Potom mali krásne družstvo bez ľudí a bez zvierat. Peniaze mali niekde na ceste a veľmi skoro sa dostávali k takej barterovej výrobe, že zasiali, ale úroda im už nepatrila. Začali sa pohybovať vo veľmi zvláštnej ekonomike,“ hovorí Andrej Viceník, člen predstavenstva VÚB Banky.

Gabriela Matečná hovorí, že v budúcom roku budú podporené aj subjekty, ktoré hospodária v takzvaných znevýhodnených ANC oblastiach.

„Bude zmenený koeficient výpočtu. ANC oblasti boli týmto programovým obdobím postihnuté a preto sme hľadali možnosti ako to zmeniť. Podniky, ktoré hospodária v ANC oblastiach sa často orientujú na chov oviec, kôz, alebo hovädzieho dobytka a preto si posilnenú podporu zaslúžia,“ hovorí ministerka.

Ďalšie prostriedky, ktoré sa v rezorte dodatočne objavia je suma, o ktorej Pôdohospodárska platobná agentúra informovala v tomto týždni. Ide o 19 miliónov eur z projektových podpôr Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, ktoré neboli vyčerpané buď v dôsledku odstúpenia od zmlúv zo strany PPA, alebo samotných žiadateľov.

„O týchto prostriedkoch sme ešte zásadne nerozmýšľali, ale podľa môjho názoru by mali byť použité v potravinárstve, spracovaní produktov, ale aj v marketingu. V spracovaní cítime enormné rezervy,“ myslí si Gabriela Matečná.

 

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
17. december 2018 17:06

Aha, hneď a zaraz ľudia uveria , že odteraz to už bude lepšie. To, že sú schválené peniaze na rok 2019 fakticky nič nezmení. Na to aby roľník niečo zmenil musí mať ministerstvo zabezpečené reálne zdroje(nárokovateľné) aspoň na obdobie 4 rokov a nie na jeden rok. Tak rýchlo sa jednoducho… Celý komentár »