Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Pokles stavov dojníc výrazne ovplyvňuje zamestnanosť

Pokles stavov dojníc výrazne ovplyvňuje zamestnanosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stavy dojníc na Slovensku sa počas uplynulých štyroch rokov znížili takmer o 15.000 kusov. TASR o tom informoval predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) SR Milan Mišánik.

“Tých 15.000 dojníc so sebou však zobralo aj 12.000 pracovných miest,” uviedol.

Pokles počtu dojníc sa podľa neho zaznamenal najmä v posledných dvoch rokoch. Pripomenul zároveň, že “jeden poľnohospodár viaže na seba 4 až 5 pracovníkov v národnom hospodárstve”.

Jednou z vecí, ktorú slovenskí poľnohospodári podľa Mišánika pred štyrmi rokmi vítali, boli prísľuby doplatenia priamych platieb na plnú možnú predvstupovú úroveň.

“Tento prísľub sa však v roku 2010 nenapĺňa, pretože krátenie dotácií je vyššie. To farmári vnímajú dosť negatívne,” podotkol.

V rastlinnej výrobe má Slovensko naďalej aj v roku 2010 veľké problémy s vnútornou spotrebou dopestovanej rastlinnej produkcie. Napríklad pri predaji obilia má SR veľkú nevýhodu aj v tom, že je vnútrozemským štátom.

“Pri jeho predaji preto slovenský farmár potrebuje v porovnaní s ostatnými dosiahnuť na tone obilia približne o 50 eur vyššiu realizačnú cenu na to, aby ho mohol umiestniť na trhu,” dodal Mišánik.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments