Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poistné treba vyplatiť do soboty

Poistné treba vyplatiť do soboty
insert_photoTASR/František Iván

Žiadatelia o podporu na platby poistného majú posledných pár dní na to, aby poisťovniam, u ktorých majú uzavreté zmluvy na konkrétne produkty, vyplatili tohtoročné poistné. Hoci samotné žiadosti o dotáciu podávali agropodnikatelia už v júni, splatnosť poistného sa blíži až teraz.

„Poistné musí byť uhradené v termíne do 30. 9. 2023,“ pripomína čitateľom poľnoinfo.sk aj Vladimíra Pôbišová, hovorkyňa Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Čas na predloženie dokladov agentúre je o čosi dlhší.

„Doklady o zaplatení poistného spolu s potvrdením poisťovne o výške oprávnených poistných nákladov žiadatelia predkladajú v termíne do 6.10.2023, a to prostredníctvom systému ITMS2014+. Po tomto termíne sa systém uzatvorí a žiadateľovi nebude umožnené do systému vkladať uvedené potvrdenia,“ upozornila Pôbišová.

Návod na to, ako majú žiadatelia vkladať dané doklady do systému, zverejnila PPA aj na svojej webovej stránke. Koľko žiadateľov už doklady predložilo, samotná agentúra zatiaľ nevie. Administráciou sa začne zaoberať až po šiestom októbri.

„Bez vloženého potvrdenia o úhrade nebude žiadateľovi poskytnutá dotácia, respektíve tá časť dotácie, ktorá nebude vydokladovaná úhradami poistného,“ dodala Pôbišová.

Záujem rastie

Záujem o dotácie na poistné tento rok výrazne vzrástol. Ešte v polovici júna, presne 10 dní pred uzavretím výzvy a teda aj podávania žiadostí, PPA zverejnila informáciu, že žiadosť podalo 352 žiadateľov, ktorí v tom čase mali záujem o asi 3 a pol milióna eur. Žiadaná suma ale v posledných dňoch podávania žiadostí rapídne narástla.

„Evidujeme 1 127 žiadostí s požadovanou výškou dotácie 14 280 655,38 eur,“ potvrdila Pôbišová.

Na uspokojenie žiadateľov v plnej výške tak bude chýbať viac ako 6 miliónov eur. V tomto roku bolo na podporu poistenia v poľnohospodárstve vyčlenených 8 miliónov eur. V uplynulých rokoch pritom vyčlenený balík žiadateľom stačil, aj keď bol v niektorých rokoch ešte nižší. Tento rok, zdá sa, ani zďaleka nebudú spokojní všetci.

Viac zmlúv

Spolu so záujmom o podporu rastie aj záujem o samotné poistenie v poľnohospodárstve.

„Nové poistenia sa týkali predovšetkým ľadovca, v mnohých prípadoch doplnených o krytie voči ďalším živelných rizikám, ako napríklad mráz, sucho pri vzchádzaní a podobne,“ uviedol Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Úplne najvyšší dopyt v rámci nových ale aj starých zmlúv však poisťovňa zaznamenala vo vzťahu k suchu.

„Celkovo sa plocha plodín, poistených voči tomuto riziku, viac ako zdvojnásobila. Počet zmlúv explicitne narástol – a to viac ako trojnásobne oproti minulým obdobiam. Súvisí to samozrejme s negatívnymi skúsenosťami poľnohospodárov so suchom v roku 2022, ale zrejme tiež so zmenami v našom produkte, ktoré sme tento rok zaviedli,“ dodal D. Bán.

Miera využívanie poistenia v agrosektore na Slovensku bola v uplynulých rokoch výrazne nižšia ako v niektorých okolitých krajinách, a to najmä v oblasti poistenia pôdy. Zatiaľ čo v susednom Rakúsku je poistených asi 85 percent poľnohospodárskej pôdy, u nás to bolo vlani len niečo vyše 40 percent. Nárast počtu zmlúv, ako aj nárast počtu záujemcov o dotácie na poistné svedčia o tom, že aj tieto čísla by mohli v budúcnosti narásť. Poistné plánuje naďalej dotovať aj štát – otázne je, či s rastúcim záujmom o podpory narastie aj vyčlenený objem peňazí na podporu.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/František Iván

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments