Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Plná zodpovednosť za rast cien potravín je na predsedovi vlády

Potravinárska komora Slovenska (PKS) žiada predsedu vlády SR o vyriešenie kauzy povinných poplatkov do Recyklačného fondu (RF). „Ak bude schválený zákon o odpadoch v navrhovanom znení, predseda vlády SR a zároveň predseda najväčšej parlamentnej strany preberá plnú zodpovednosť za rast cien potravín na Slovensku,“ upozorňuje ďalej potravinárska komora.

„Je absurdné, že poslanci akceptovali zavedenie „ekologickej“ dane, predložené Recyklačným fondom, napriek nesúhlasnému stanovisku pána prezidenta SR a napriek negatívnym dopadom na agropotravinársky sektor, jeho konkurencieschopnosť a zamestnanosť v sektore,“ povedal prezident PKS Ján Johanes.

Podľa neho odsúhlasili tento zákon napriek tomu, že na Slovensku je dostatok kapacít na zhodnocovanie a recykláciu odpadu a pre niektoré druhy odpadov sú kapacity dokonca predimenzované.

Poslanci parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody na svojom zasadnutí neakceptovali pripomienky prezidenta SR, ktorý v stanovisku zdôrazňuje zvýšenie nákladov a zvýšenie cien výrobkov, negatívne dopady na podnikateľské prostredie v čase svetovej finančnej a hospodárskej krízy, negatívny vplyv na sociálnu situáciu obyvateľov, a hlasovaním opätovne potvrdili povinné poplatky do RF za 100 % obalov a výrobkov v obaloch uvedených na trh.

Necitlivé zásahy poslancov do novely zákona o odpadoch ovplyvnené lobistickými skupinami, ktoré čerpajú finančné prostriedky z neštátneho RF, podľa PKS jednoznačne prehlbujú možnosti korupčného správania pri prideľovaní dotácií z RF a povedú k zvyšovaniu cien potravín.

PKS poukazuje na skutočnosť, že SR si z členských štátov EÚ vytvorila najmenej efektívny a najmenej transparentný systém, ktorý najviac vyhovuje vedeniu RF. Skutočným záujmom zavedenia povinných príspevkov do RF je zvýšenie celkového príjmu RF a príjmu do tzv. všeobecného sektora RF, ktoré budú slúžiť na korupčné rozdeľovanie dotácií a zvyšovanie platov pre zamestnancov RF.

Potravinárska komora Slovenska pôsobí v SR od septembra 2002. Hlavným poslaním PKS je podpora rozvoja legislatívy, konkurencieschopnosti priemyslu, ochrana spotrebiteľa a životného prostredia, kvalita a bezpečnosť výrobkov, trvale udržateľný rozvoj.

TASR o tom informovala riaditeľka PKS Jarmila Halgašová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments