Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

PD Očová stráca len na mlieku mesačne viac ako 66.000 eur

PD Očová stráca len na mlieku mesačne viac ako 66.000 eur
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

Stratu až 66.387 eur (2 milióny Sk) z predaja mlieka eviduje každý mesiac Poľnohospodárske družstvo (PD) Očová. Hospodárska kríza a nízke výkupné ceny mlieka od začiatku roka výrazne vplývajú na hospodárenie kedysi najprosperujúcejšieho družstva v podpolianskom regióne.

„V oblasti živočíšnej výroby je to dnes doslova živorenie,“ hovorí predseda PD Ján Maľa. Kým ešte pred rokom dostávali za liter mlieka 37 centov (11 Sk), dnes je to len asi 17 centov (5 Sk).

„Náš odberateľ nám v júli síce zvýšil cenu, ale len o 1,1 centu (33 halierov),“ uviedol predseda.

Približne 800 dojníc očovského družstva pritom vyprodukuje denne asi 13.000 litrov mlieka.

Viaceré slovenské družstvá túto neradostnú situáciu riešia radikálne a hovädzí dobytok rozpredávajú do zahraničia. Očovské družstvo však predaj najlepších kusov dobytka vidí ako posledné riešenie. PD drží nad vodou len pridelená kvóta na veľké dobytčie jednotky, ktorú bude poberať do roku 2013.

Družstvo chovalo pred niekoľkými rokmi aj 7000 ošípaných. Pred tromi rokmi, keď došlo k úpadku chovov, stav zlikvidovali a zakúpili len 950 odstavčiat na výkrm.

Očovské družstvo bolo v minulosti aj významným pestovateľom obilia a kukurice. Dnes však seje len kŕmne obilie. Jeho cena 80 eur (2400 Sk) za tonu je podľa predsedu takisto nízka. Ceny vstupov sa totiž za niekoľko uplynulých rokov zdvojnásobili.

Aj ceny očovskej kukurice CCM, ktorá sa pridáva do krmív, sú v porovnaní s uplynulým rokom o polovicu menšie. Podľa Maľa bol však uplynulý rok dobrý a tak z úrody 3500 ton majú časť na sklade ešte aj dnes.

Vedenie družstva sa snaží šetriť kde sa dá. Určité rezervy vidí v zamestnanosti. Ešte pred tromi rokmi pracovalo na družstve 150 ľudí, dnes ich je približne 120. „Optimálny stav by však bol kdesi málo pod stovkou zamestnancov,“ podotkol Maľa.

Predsedu PD Očová podobne ako viacerých šéfov agropodnikov na Slovensku neteší súčasná situácia na domácom potravinovom trhu, keď prevažná časť výrobkov sa na Slovensko dováža.

Na strane slovenských producentov a výrobcov by podľa neho mala byť lepšia štátna obchodná politika. „Priveľmi sme sa napríklad podvolili obchodným reťazcom,“ podotkol.

„Uvedomelejší by mali byť aj samotní spotrebitelia, ktorí by mali v oveľa väčšej miere preferovať slovenské výrobky,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fernandel
Fernandel
10. august 2009 6:01

Slovenské poľnohospodárstvo a s ním celý slovenský vidiek smeruje pomaly,ale nezadržateľne k bránam pekelným,splnilo sa nám po čom sme tak túžili.