Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ovocinárov v Českej republike čaká ťažký rok

Ovocinárov v Českej republike čaká ťažký rok
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Českí ovocinári sa sťažujú, že napriek dobrej úrode ich čaká ťažký rok. Jablká predávajú za ceny nižšie, ako sú náklady, za ktoré ich vypestujú. Podľa riaditeľa Sadov v Životiciach, bola úroda jabĺk v tomto podniku asi 1 600 ton, pričom na stromoch nechali ešte asi 200 ton jabĺk, ktoré boli poškodené a ktoré by sa im v súčasnej situácii nepodarilo predať.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch bol aj v tomto roku záujem o samozber, pri ktorom si zákazníci jablká zo stromov natrhali sami. Za nazbierané jablká zaplatili zákazníci v tomto podniku 1 milión korún, pričom za kilogram platili jednotnú cenu 14,- Kč.

Na trhu však klesá dopyt a nepriaznivo sa prejavujú aj dovozy. Najmä do veľkých obchodných reťazcov sa dovážali aj tohto roku na jeseň ešte jablká z vlaňajšej úrody, čím sa zablokoval predaj domácich jabĺk. Aj keď bol na trhu prebytok jabĺk, obchody na situáciu veľmi nereagovali a držali ceny okolo 30 Kč za kilogram.

Na pulty hypermarketov sa domáci pestovatelia nedostali, aj keď jablká ponúkali za menej ako 10 korún. Pokiaľ bude situácia rovnaká aj v ďalších rokoch, môže to znamenať likvidáciu domácich ovocinárov.

Autor článku: PPA - ATIS krátené,
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments