Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Ovocinári v Návojovciach spustili i samozber hrachu

Ovocinári v Návojovciach spustili i samozber hrachu
insert_photoTASR/Radovan Stoklasa - Na snímke samozber hrachu. Túto sezónu okrem jahôd si môžu záujemcovia o samozber v partizánskej mestskej časti Návojovce nazbierať i hrach. Samozber hrachu záhradného spustila spoločnosť Fructop v týchto dňoch a potrvá do konca júna. V Návojovciach 13. júna 2023.

Záujemcovia si môžu túto sezónu okrem jahôd v partizánskej mestskej časti Návojovce nazbierať i hrach. Samozber hrachu záhradného spustila spoločnosť Fructop v týchto dňoch a potrvá do konca júna.

Nazbierať si hrach do Návojoviec prišli i manželia z Bánoviec nad Bebravou.

„Sú tu najlepšie jahody. Teraz sme však prišli na hrášok, lebo jahody máme už nazbierané,“ priblížila pre TASR Mária.

Jahody si zase prišla nazbierať i Oľga z Návojoviec.

„Dajú sa vybrať. Nepotrebujeme tie z Poľska, keď to má človek z domáceho zdroja, je to lepšie. Založili sa nové krásne lány, o rok sme tu znova,“ ozrejmila Oľga.

Samozber hrachu pripravila spoločnosť po prvý raz.

„Chceli sme rozšíriť sortiment, hľadali sme nejakú plodinu a zhodli sme sa na hrášku záhradnom. Je veľmi dobrý a sladký,“ uviedol pre TASR riaditeľ firmy Miloš Šebo.

Hrášok firma podľa neho vysadila na ploche jedného hektára, zdá sa však, že do budúcna túto plochu ešte rozšíri.

„Stretli sme sa s veľkým záujmom, čo sme veľmi radi,“ poznamenal.

Pri pestovaní hrachu je podľa riaditeľa najdôležitejšia vlaha, nesmie byť veľmi sucho, jar ovocinárom zatiaľ v tejto súvislosti priala, bolo relatívne dosť zrážok.

Negatívne sa však zrážky odrazili na úrode jahôd, ktoré vysadili na ploche sedem hektárov.

„Tento rok sme jahody začali zbierať o týždeň neskôr, koncom mája, keďže jar bola chladná a vlhká. Posledné dni nám veľmi pršalo, jahody tak dostali zabrať a časť zrelých napadla hniloba. Zatiaľ to nie je také dramatické, časť úrody nám hniloba zobrala,“ spomenul Šebo.

O samozber jahôd majú ľudia naďalej záujem, najvyšší zaznamenala podľa neho spoločnosť počas pandémie.

„Zatiaľ sme spokojní aj tento rok, ľudia chodia a majú záujem. Benefitom je určite cena, kvalita, čerstvosť, je to slovenská jahoda, neprešla 1000 či 2000 kilometrov, zbieraná v zrelosti, v akej sa má,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Radovan Stoklasa - Na snímke samozber hrachu. Túto sezónu okrem jahôd si môžu záujemcovia o samozber v partizánskej mestskej časti Návojovce nazbierať i hrach. Samozber hrachu záhradného spustila spoločnosť Fructop v týchto dňoch a potrvá do konca júna. V Návojovciach 13. júna 2023.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments