Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ovenálie 2022 sa pokúsia prekonať rekord

Ovenálie 2022 sa pokúsia prekonať rekord
insert_photoZCHOK

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku organizuje 12. júna celoslovenské ovčiarske slávnosti – Ovenálie 2022. Pôjde už o 13. ročník podujatia, ktorý sa pravidelne koná v amfiteátri vo Východnej.

„Počas dňa vystúpia folklórne súbory z Liptova aj iných regiónov Slovenska. Všetci návštevníci budú mať možnosť vidieť ukážky výroby syra, výroby bryndze, ukážky strihania oviec a spracovania vlny. Nebude chýbať ani súťaž o najlepší ovčí a kozí syr – o Majstra syrára. Pripravená je aj súťaž o najkrajšiu syrovú tortu,“ vymenúva Slavomír Reľovský, riaditeľ ZCHOK.

Pravidelne sú divácky veľmi atraktívne Majstrovstvá Slovenska v ťahaní syrovej nite. Táto tradícia vznikla už pri prvom ročníku ovčiarskych slávností.

„Účastníci sa pokúsia o prekonanie rekordu z roku 2018, keď súťažiaca Janka Mäsiarová vytiahla z jedného kilogramu syreniny niť s dĺžkou 196,5 m. Tento rekord je oficiálne zapísaný v Knihe slovenských rekordov,“ hovorí S. Reľovský.

Program obohatí aj súťaž vo varení gulášu z ovčieho mäsa. Pre záujemcov o remeselné výrobky súvisiace s chovom oviec a kôz budú k dispozícii predajcovia takýchto produktov. Ovčiarsky gazdovský dvor ponúkne návštevníkom výrobky z ovčieho mlieka a ich ochutnávku. Pre všetkých priaznivcov jahňacieho, ovčieho, baranieho mäsa je pripravená ovčiarska tombola, kde hlavnou cenou je Jahňacina na celý rok.

Podujatie začne v nedeľu (12. júna) o 9:30 vystúpeniami folklórnych súborov. Oficiálne otvorenie bude o 10:00. Ovenálie sú organizované pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Spoluorganizátorom je obec Východná.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: ZCHOK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments