Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Osivo Zvolen vo výraznej strate

Osivo Zvolen vo výraznej strate
insert_photoOsivo Zvolen

Stratu 3,11 milióna eur zaznamenal vlani najväčší slovenský výrobca a predajca osív a sadív, spoločnosť Osivo Zvolen. V roku 2008 firma hospodárila so ziskom 385.820 eur.

Ako sa uvádza v ročnej správe, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej internetovej stránke, tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb klesli zo 6,60 milióna eur v roku 2008 na vlaňajších 1,96 milióna eur.

Za výraznou stratou je najmä prudké zníženie cien agrokomodít, ako dôsledok zvýšenej produkcie v rokoch 2008-2009 a nástup hospodárskej krízy. Len strata z hospodárskej činnosti dosiahla 2,60 milióna eur.

Spoločnosť zaznamenala straty aj z exportu, a to najmä voči krajinám, s ktorými obchoduje mimo eurozóny, najmä Maďarsku a Poľsku.

Na hospodársky výsledok mal vplyv aj vysoký stav zásob komodít z úrody 2008, najmä jačmeňa a sladu, z dôvodu rekonštrukcie a modernizácie vlastnej sladovne v Leviciach, a tým straty z predaja sladu a potreby tvorby opravných položiek k zásobám.

Spoločnosť ale už v tomto roku predpokladá zlepšenie predaja i finančného stavu.

Právny predchodca Osiva Zvolen bol založený v roku 1952. Podnik prešiel rôznymi vývojovými štádiami, zmenami názvu, ale podstata podnikania bola vždy zachovaná. V 80. rokoch uplynulého storočia sa od podniku oddelilo šľachtenie drevín, kvetín a zeleniny. Podnik zostal špecializovaný na šľachtenie a semenárstvo poľných plodín. Neskoršie došlo aj k oddeleniu šľachtenia. Posledná zmena nastala v roku 1992, kedy sa štátny podnik zmenil na základe privatizačného projektu na akciovú spoločnosť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Osivo Zvolen

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments