V Rusku majú záujem rozvíjať veľkochov králikov
Podľa odborných odhadov sa na svete vyprodukuje asi 3 milióny ton králičieho mäsa. Pričom viac ako polovicu produkuje Maďarsko, Čína, Španielsko a Francúzsko.
„Priemyselný chov králikov nadobúda popularitu aj v Rusku,“ píše Rossijskaja Gazeta.
Chov králikov nie je zaujímavý len z hľadiska ich intenzívnej reprodukcie, ale aj relatívne nízkych nákladov. Podľa rôznych odhadov náklady na zriadenie farmy pre králiky sú osemkrát nižšie ako pri ošípaných.
Lídrom v exporte tohto druhu mäsa je Maďarsko, Čína, Poľsko a Francúzsko. Hlavným importérom králičieho mäsa je Taliansko, Belgicko, Veľká Británia, Švajčiarsko a Rusko.
„V Tadžikistane bol v tomto roku vypracovaný projekt zameraný na rozvoj chovu králikov počas 5-ročného obdobia. Nielenže chcú obyvateľstvu zabezpečiť dostatok diétneho mäsa, ale aj využívať kože a kožušinu králikov na výrobu trikotáže a koženého tovaru. Aj v Rusku sa regióny čoraz viac zaujímajú o chov králikov. Napríklad, nedávno v dvoch okresoch Penzenského kraja vybudovali farmy pre chov králikov, pričom sa tu využívajú najmodernejšie technológie. V Tambovskej oblasti si zase v rámci programu zamestnanosti obyvateľstva niekoľko stoviek drobných chovateľov otvorilo farmy zamerané na produkciu králičieho mäsa,“ uvádza Rossijskaja Gazeta.
Aj napriek slabému vývoju tohto odvetvia v Rusku, chovom králikov sa úspešne zaoberajú farmy v Tatarstane, Leningradskej, Uljanovskej a Moskovskej oblasti. Veľmi kvalitné králičie mäso, ktoré nespôsobuje alergie a odporúča sa pre detskú výživu, je stále nedostatkovým tovarom a predáva sa za vysoké ceny.
„V minulom roku sa v supermarketoch cena pohybovala v rozmedzí od 200 do 230 rubľov (5,3 – 6,1 eur) za kilogram,“ uzatvára Rossijskaja Gazeta.