Odvodová úľava sa skončila pre všetkých. Rezort podporí potravinárov cez marketing

Po tom, ako sa vlani v júli rozlúčili s odvodovou úľavou potravinári, sa táto forma pomoci stala minulosťou aj pre poľnohospodárov. Tí ju mohli využiť len do konca vlaňajšieho roka.
„Od 1. januára 2025 už Sociálna poisťovňa neposkytuje štátnu pomoc vo forme odvodovej úľavy. So záverom roka 2024 sa platnosť a účinnosť tejto pomoci skončila,“ vysvetlil Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.
Pomoc vo forme odvodovej úľavy schválila Národná rada Slovenskej republiky ešte v roku 2023, a to na podnet vtedajšej opozície, ktorá aktuálne sedí v koalícii, aj na čele ministerstva pôdohospodárstva. Návrh sa vtedy týkal len potravinárov, pričom podliehal aj schváleniu zo strany Európskej komisie. Tá schému štátnej pomoci odobrila a neskôr ju rozšírila aj na poľnohospodárov. Stalo sa tak v rámci takzvaného Dočasného krízového a prechodného rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine.
Takmer 73 miliónov eur
Počas celej účinnosti štátnej pomoci dostala Sociálna poisťovňa 20 168 vyhlásení potrebných na udelenie odvodovej úľavy. Viac ako tisíc z nich bolo neschválených, v 19 169-tich prípadoch bola úľava schválená.
„Sociálna poisťovňa poskytla štátnu pomoc vo forme odvodovej úľavy celkovo v sume 72 739 715,39 eura,“ uviedol Kontúr.
Pre potravinárov platila úľava na základe rozhodnutia eurokomisie do konca júna 2024. Poľnohospodárom vtedy EK schému štátnej pomoci predĺžila.
„Dočasné nástroje štátnej pomoci sa musia obmedziť na riešenie osobitných krízových potrieb. Je preto dobrou správou, že ďalšie prvky rámca sa postupne podľa plánu zrušia, keďže už nie sú potrebné,“ vysvetlila vtedy Margrethe Vestagerová, niekdajšia výkonná podpredsedníčka Európskej komisie.
EK rozhodla aj o termíne ukončenia úľavy vo vzťahu k poľnohospodárom.
„Komisia sa rozhodla prijať obmedzené predĺženie pre prvovýrobu poľnohospodárskych výrobkov, ako aj pre odvetvia rybolovu a akvakultúry do 31. decembra 2024,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku komisie
Konkrétne dôvody v ňom však Eurokomisia neuvádza.
„Na ministerstve sme vnímali toto opatrenie ako dobré, ktoré pomohlo reálne aj stabilizovať ceny. Nemôžeme v tom pokračovať, lebo by to bola nedovolená štátna pomoc,“ vyjadril sa po rokovaní vlády 19. februára 2025 Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Želania sa nenaplnili
Odvodová úľava ako forma štátnej pomoci sa od začiatku stretla s pozitívnym ohlasom potravinárov aj poľnohospodárov. Argumenty o vhodnosti jej predĺženia však nateraz nepadli na úrodnú pôdu. Agropodnikatelia túto správu prijali so značným sklamaním.
„Tento typ podpory je naozaj účinný a zvýhodňuje podniky, ktoré sa zaoberajú živočíšnou výrobou, kde je vysoká potreba ľudskej práce. Je len škoda, že odvodové úľavy neboli schválené aj pre rok 2025,“ vyjadrila sa Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Na odvodovú úľavu pritom ani v minulosti nedosiahli všetky subjekty v agropotravinárstve. Žiadať o ňu totiž mohli len zamestnávatelia v sektore. Aj preto zástupcovia iných právnych foriem verili, že rok 2025 prinesie pozitívne zmeny aj im. Nestalo sa tak.
„Moje najväčšie očakávanie na rok 2025 je koniec nespravodlivosti, že keď budú odpustenia sociálnych odvodov, budú pre všetkých, nie len pre vybraných zamestnancov, ale budú aj pre živnostníkov,“ vysvetlil Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov Slovenska.
Odvodová úľava podľa vyčíslenia Potravinárskej komory Slovenska pri hrubej mesačnej mzde vo výške 1000 eur znamenala ušetrenie 176 eur na každého jedného zamestnanca. Po novom ich všetci agropotravinári musia štátu zaplatiť.
Nové štátne schémy
Ministerstvo pôdohospodárstva deklarovalo, že ak by pomoc v podobe odvodovej úľavy bola predĺžená, hľadalo by možné zdroje na obnovenie tejto štátnej pomoci. Úlohou dňa sa však nateraz stáva hľadanie zdrojov na iné schémy pre potravinárov. Tie sa totiž podarilo schváliť koncom minulého roka.
„Jedna štátna schéma pomoci je takzvaná marketingová pomoc, to je na rôzne výrobky, produkty z hľadiska označovania. Tam budeme vypisovať možno na konci prvého štvrťroku túto schému, máme na to aj vynaložené prostriedky, môžeme počítať so štyrmi miliónmi eur. Čo je veľký úspech – podarilo sa nám na konci roka schváliť a mať platnú aj takzvanú investičnú schému pomoci pre potravinárov,“ vysvetlil Richard Takáč.
V jej prípade však v tomto roku s peniazmi zatiaľ rátať nemožno.
„Je na nás, aby sme sa pokúsili nájsť na to finančné prostriedky. S marketingovou schémou sme počítali v rozpočte na tento rok, s investičnou nie. Ale v prípade, ak sa budú robiť nejaké korekcie – zas všetci asi vnímajú stav verejných financií, nechcem nič sľubovať – ale budeme robiť všetko pre to, aby minimálne v budúcom roku táto štátna schéma bola možná,“ dodal Takáč.