Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Reportáže

Ocenenie práce, fortieľu a vytrvalosti

Ocenenie práce, fortieľu a vytrvalosti
insert_photofarma kissová

Poľnohospodárstvo vždy patrilo medzi odvetvia, ktoré sú náročné na ľudskú prácu. Akoby nadstavbou na klasickú poľnú výrobu je zeleninárstvo. Táto oblasť je previerkou organizácie práce, umu a fortieľu našich zeleninárov. Na druhej strane je už ale dlhé roky nedostatočne finančne ohodnotené. Aj to je dôvod, prečo u nás za posledné roky klesla pestovateľská výmera zeleniny z 25 tisíc hektárov na necelých 10 tisíc hektárov.

Ako ostrovček stability pôsobí farma Ľudovíta a Kláry Kissových zo Želiezoviec. Tí obhospodarujú približne 710 hektárov pôdy. Z toho pestovateľská výmera zeleniny bez zemiakov tvorí 130 hektárov. Na tejto ploche pestujú hlavne papriku, kapustu, uhorky, ale aj melóny. Práve pri pestovaní melónov a papriky zamiešalo karty počasie.

„Júlový dážď, kedy spadlo približne 150 až 160 milimetrov zrážok narobil problémy aj nám,“ hovorí Ľudovít Kiss.

Každoročne ale robia pestovateľom zeleniny starosti aj nízke nákupne ceny ich produkcie. Nebolo tomu inak ani tento rok. Ako povedal Ľudovít Kiss, tento rok bola cena uhoriek o niečo priaznivejšia ako po iné roky.

„Energie na svetovom trhu neustále stúpajú. Ak sa udrží tento trend, pravdepodobne bude priveľmi drahé dovážať zeleninu zo zahraničia. Možno vtedy bude domáca produkcia cennejšia. Ďalší problém vidíme aj v pracovných silách. Staršia generácia nám vypadáva a mladší v zeleninárstve nechcú pracovať. Práca v priemyselných parkoch je jednoduchšia ako pri štyridsať stupňových horúčavách na poli,“ dodáva Ľudovít Kiss.

Napriek tomu, tento zanietený poľnohospodár, vidí perspektívu v pestovaní zeleniny. Veď aj vďaka tejto chuti zostal jedným z mála, ktorý v tejto oblasti na Slovensku ešte hospodária. A preto určite aj za vytrvalosť získala farma Kissových na tohtoročnom veľtrhu AGROKOMPLEX 2008 ocenenie Zlatý kosák.

„Veľmi si vážim, že človek, ktorý je z malej obce Želiezovce, dostane takéto ocenenie svojej celoživotnej práce,“ vyznal sa tesne po odovzdaní Zlatého kosáku, pre redakciu polnoinfo.sk, Ľudovít Kiss.

Ten aj napriek súčasnej neľahkej situácií v zeleninárstve verí, že nastane obrat k lepšiemu. Sympatické je mu aj vyhlásenie ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, ktorý sa už niekoľkokrát vyjadril, že zeleninárstvo patrí medzi jeho priority.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: farma kissová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments