Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Zvýšia spotrebu ovocia cez žiakov a študentov?

Zvýšia spotrebu ovocia cez žiakov a študentov?
insert_photopolnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík na vyhlásení výsledkov súťaže Jablko roka 2008

Nitra 3. októbra (TASR) – Od začiatku budúceho školského roka plánuje Ministerstvo pôdohospodárstva SR rozbehnúť projekt školské ovocie. Podľa ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka by mal projekt fungovať na rovnakom princípe ako projekt školské mlieko.

“Na realizáciu školského mlieka vláda na tento školský rok vyčlenila 30 miliónov Sk (995.817,57 eura). Prihlásiť sa môžu všetky základné a stredné školy, predškolské zariadenia i všetci dodávatelia mlieka,” konštatoval Becík.

Rovnakým spôsobom plánuje zrealizovať aj projekt zameraný na zvýšenie konzumácie ovocia na školách. Podľa ministra sa budú môcť do projektu prihlásiť všetky školy i producenti, pričom každá škola môže mať zmluvy s viacerými dodávateľmi.

“Deti si budú môcť vybrať, čo im viac chutí a podľa toho školy vyselektujú dodávateľov,” konštatoval.

Dve tretiny z hodnoty jabĺčka by mal podľa Becíka hradiť spotrebiteľ, tretina bude hradená z národného rozpočtu a rozpočtu Európskej únie (EÚ). Projekt školské ovocie privítali aj slovenskí pestovatelia ovocia.

“V rámci odbytového združenia SK Fruit plánujeme do škôl dodávať jablká. Konkrétne zmluvy zatiaľ nemáme uzatvorené, je to však otázka krátkeho času. Projekt by mal byť financovaný z dotácie EÚ a štátnych fondov a podieľať sa na financovaní budeme aj my v rámci združenia,” uviedol podpredseda Ovocinárskeho družstva Dvory nad Žitavou Emil Schultz ml.

Spoločnosť Danubius Fruct,s.r.o. Dunajská Lužná začala dodávať jablká do miestnej základnej školy už počas minulého roka.

“Zatiaľ to robíme bezplatne, jablká dodávame žiakom nižších ročníkov. Vyberáme menšie a sladšie druhy jabĺk, aby deťom chutili a vládali ich aj zjesť. Podľa informácií, ktoré mám, je zo strany detí veľký záujem. Jablká im chutia a vždy sa na ne tešia,” uviedol konateľ firmy Jozef Vozár. Firma chce projekt rozšíriť aj na ďalšie školy, uvítala by však finančnú podporu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík na vyhlásení výsledkov súťaže Jablko roka 2008

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments