Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Obnova poľnohospodárskej techniky je katastrofálna

Obnova poľnohospodárskej techniky je katastrofálna
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V minulom roku sa na Slovensku do evidencie prihlásilo približne 670 nových traktorov nad 36 KW, čo je oproti roku 2013 pokles o viac ako jednu štvrtinu! Obnova techniky na Slovensku výrazne viazne, o čom svedčí aj veková štruktúra strojov.

„Obnova techniky v našom poľnohospodárstve nedosahuje požadovanú úroveň. Dotýka sa to rozhodujúcich druhov strojov ako sú traktory, kombajny, samohybné rezačky a podobne. Na zlepšenie vekovej štruktúry používanej techniky sú potrebné investície do novej techniky v objeme okolo 300 miliónov eur ročne,“ povedal v utorok (17.2.2015) na seminári združenia AGRION Štefan Pepich z NPPC – Technického skúšobného ústavu pôdohospodárskeho v Rovinke.

Na seminári „Prevádzka pôdohospodárskych strojov v cestnej premávke“ ďalej uviedol, že počet traktorov za posledné roky klesol o viac ako 5 tisíc kusov a v súčasnosti dosahuje necelých 20 tisíc kusov.

„Podľa inventarizácie traktorov, ktorá sa uskutočnila v roku 2013, bolo viac ako 75 percent strojov starších ako 8 rokov,“ hovorí Štefan Pepich.

Napriek nelichotivej štatistike je potrebné uviesť, že ešte v roku vstupu Slovenska do Európskej únie bol u nás len každý desiaty traktor mladší ako 8 rokov.

„Využívanie strojov spojené s vysokým výkonnostným potenciálom je často pomerne nízke. Je preto potrebné zosúladiť technické parametre novonakúpených strojov s výrobnými podmienkami v ktorých budú pracovať a najdôležitejšou otázkou zostáva aj zosúladenie výkonu motora traktora s jeho náradím,“ poukazuje na neduh nášho poľnohospodárstva Štefan Pepich.

Jeho slová potvrdzujú aj výsledky výskumu, podľa ktorých, sa ani v jednej kategórii traktorov nedostalo skutočné využitie v motohodinách k odporúčanému. 

„Pri traktoroch s výkonom 40 – 59 KW je odporúčané využitie na úrovni 1300 motohodín. Priemerné využitie je ale pod úrovňou 1000 motohodín. Ešte výraznejšie rozdiely sú pri ostatných kategóriách traktorov. Najviac znepokojujúce ale je, že priemerné využitie v roku 2013 oproti roku 2009 vo všetkých kategóriách pokleslo,“ hovorí Štefan Pepich.

V najbližšom období sa očakáva vyhlásenie výziev v rámci nového Programu rozvoja vidieka, ktoré má podporiť aj nákup novej poľnohospodárskej techniky.

„Podpory vyčlenené na sedemročné obdobie spolu s vkladom poľnohospodára ani zďaleka nepostačujú ani na jednoduchú reprodukciu v obnove poľnohospodárskej techniky. Agropodnikateľ by mal preto orientovať svoje sily okrem vypracovávania žiadosti o nenávratný finančný príspevok aj smerom k hľadaniu alternatívnych možností financovania,“ hovorí Peter Matejovič, viceprezident združenia dodávateľov poľnotechniky.

K tomuto názoru ho vedie fakt, že prostriedkov v spoločnom mešci nie je veľa a zastarávanie poľnohospodárskej techniky sa prejavuje na ekonomike výroby samotného roľníka.

„Ak sa poľnohospodár rozhodne pre nový traktor vo vyšších výkonových triedach, nemôže mu byť ľúto vložiť peniaze aj závesného náradia. Len vtedy je investícia efektívna a má priamy dosah na zlepšenie ekonomiky výroby. Mnohí poľnohospodári si už osvojili tieto myšlienky a začali investovať do techniky vtedy, keď ju reálne potrebujú. Sú ale stále takí, ktorí sa zamýšľajú nad obnovou len v období, keď sa črtá nová výzva. Takéto riešenia prinášajú nášmu poľnohospodárstvu ekonomické škody. Najlepšie to vidieť na príklade z Českej republiky, kde obnova poľnohospodárskej techniky prebieha kontinuálne, čoho dôsledkom je napríklad aj to, že v roku 2014 sa za riekou Moravou predalo štvornásobne viac nových traktorov ako u nás. Podľa informácií, ktoré máme od kolegov dodávajúcich techniku v ČR, sa v prevažnej väčšine predávajú stroje na najnovšej technickej úrovni. Na rozdiel od nás nie je najrozhodujúcejším argumentom pri nákupe cena, ale technologický a ekonomický prínos pri nákupe nového stroja,“ hovorí Peter Matejovič.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (autor pôsobí aj ako riaditeľ AGRION)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
20. február 2015 11:10

A tie alternativne moznosti financovania to je co? Pozicka? Zalozit vlastnu podu? Ach, svata prostoto! Matejovic si asi precital novy PRV a pochopil, ze neklapnu zuby naprazdno len polnohospodarom, ale aj dodavatelom polnotechniky.

Matejovic
Matejovic
21. február 2015 0:13

Nejde o to komu“ kladnú zuby naprázdno“ ale o to o čo je myšlienkou tohto článku a to že v posledných rokoch naše poľnohospodárstvo výrazne zaostáva v mordenizácii a obnove techniky za svojimi susedmi. Na rozdiel od predchádzajúceho príspevku z ktorého kričí slovenské “ keď zdochla koza mne nech aj… Celý komentár »

Jana
Jana
21. február 2015 7:26

To ste zle pochopili. Z mojho prispevku krici: Nech psom trava rastie, ked ovce podochli.

jano
jano
21. február 2015 9:10

Ja si myslím ,že skôr by bolo spravodlivejšie keby poľnohospodár mal za komodity zaplatené reálne ceny . Nemal by byť závislý v takej miere na dotáciách a projektoch. Tie sa totiž nadstavia určitým kritériám ktoré je mnohokrát ťažké splniť. Silný alebo veľký nakúpi cez projekty možno 2/3 strojného parku .… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
26. február 2015 6:42

dobrý článok a ešte lepšia diskusia len podľa mńa je podstata v tom, že niekto z vládnej svoloče nemá záujem na obnove techniky lebo európska junta nepotrebuje našu produkciu, ale naše hladné žalúdky. Pán Matejovič má 100% pravdu, že tieto financie nepokryjú obnovu strojového parku lebo, lebo lebo ? nuž… Celý komentár »

speldo
speldo
5. február 2016 23:13

V dotaciach sme sto rokov za opicami, v tejto krajine treba najskor zmenit rezim.

Ferdinand Leo
Ferdinand Leo
16. jún 2017 14:17

Hľadáte úver a zistíte, že je ťažké sa dostať? Alebo potrebujete pôžičku na začatie podnikania a žiadny veriteľ nechce pomôcť, potom sa už nemusíte starať, pretože Ferdinand Leo Finance je tu, aby vám pomohol. Napíšte nám na adrese Ferdinandleofinance@gmail.com
S Pozdravom
Pán Ferdinand Leo

Garcia Sacramento
Garcia Sacramento
7. september 2017 8:04

Hľadáte podnikateľské úvery, osobné pôžičky, bývanie, študentské úvery pre študentov automobilov, konsolidačné úvery, nezabezpečené rizikové kapitálové úvery; Atď. Alebo odmietnite úver od banky alebo riešiť jeden alebo viac finančných dôvodov. Je pravdepodobnejšie, že dôverujete tomuto riešeniu! A súkromní ovčiaci veritelia požičiavajú spoločnosti a jednotlivcov za nízke a cenovo dostupné sadzby… Celý komentár »

HanKa
HanKa
7. september 2017 21:32

A pozrel sa niekto na možnosti financovania agrotechniky v ČR? Dotovaný leasing, úrok 1,5% ročne, mesačne sa spláca len úrok, istina po pripísaní dotácií na účet farmára. Keď niekto hovorí A, mal by aj B. Na podporu farmárov cez zelenú naftu išlo v ČR 140 mil EUR (rok 2016) A… Celý komentár »