Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

O priame platby sa bude žiadať dlhšie, nariadenie k žiadostiam vstúpi v sobotu do platnosti

O priame platby sa bude žiadať dlhšie, nariadenie k žiadostiam vstúpi v sobotu do platnosti
insert_photoTASR/Jakub Kotian - Na snímke dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan počas 145. rokovania vlády SR 12. apríla 2023 v Bratislave.

Žiadatelia o priame platby sa dočkali. Len pár dní pred očakávaným termínom otvorenia kampane 2023 vláda schválila kľúčové nariadenie, ktoré stanovuje pravidlá predkladania žiadostí a znižovania priamych podpôr pre nové programovacie obdobie. Do pripomienkového konania sa návrh dostal pomerne neskoro – koncom februára, pričom na jeho pripomienkovanie mali dotknuté subjekty len 12 dní.

Rezort to odôvodnil naliehavosťou termínu a potrebou implementovania právne záväzných predpisov EÚ do našej legislatívy. K definitívnemu schváleniu sa kabinet dostal až dnes (12.4.2023). Rovnako odklepol aj návrh nariadenia o poskytovaní podpôr v poľnohospodárstve formou priamych platieb.

„Dnes na vláde sme schválili posledné dve nariadenia, ktoré sú potrebné na začatie kampane na priame platby. Kampaň začína 15. apríla a bude trvať celý mesiac, aby sa všetci poľnohospodári mohli prihlásiť o dotácie na plochu,” uviedol po rokovaní poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

K samotnému návrhu nariadenia o predkladaní žiadostí podali dotknuté subjekty celkovo 87 pripomienok, z toho bolo 47 zásadných. Rezort do výslednej podoby zapracoval 54 pripomienok, čiastočne akceptoval 23. Odmietol len 10 pripomienok, z toho 7 bolo zásadných.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora k materiálu v mene agrosubjektov predložila 16 pripomienok, odmietnutia sa dočkali tri. Prvá z nich sa týkala návrhu na zmenu zníženia platieb pri porušení postupu celoročného zeleného krytu medziradia vinice, ovocného sadu alebo chmeľnice, ďalšia žiadala odklad predkladania evidencie vlastných a prenajatých pozemkov k žiadostiam a posledná apelovala na zníženie navrhovanej výšky krátenia platieb. Ostatné pripomienky rezort akceptoval úplne, alebo zapracoval aspoň čiastočne.

Elektronická evidencia pozemkov do konca júla

V súvislosti s predkladaním elektronickej evidencie pozemkov rezort už pred pár dňami informoval, že urobí ústupok aspoň čiastočne a k žiadostiam ich poľnohospodári budú môcť doložiť aj po termíne kampane. Konkrétne do konca júla tohto roka. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pritom žiadala túto povinnosť v tomto a budúcom roku úplne vypustiť a uplatniť ju až v kampani 2025. Návrh SPPK na menej prísne krátenie platieb v prípade pochybení rezort odmietol s tým, že argumentoval potrebou dostatočného efektu sankcií.

Hoci kľúčové nariadenia sa dočkali súhlasu vládneho kabinetu až dnes, ministerstvo deklaruje, že kampaň sa začne v plánovanom termíne a tento rok potrvá dlhšie.

„Pretože tento rok začíname prvýkrát s novými pravidlami Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, tak sme sa rozhodli, že farmári budú môcť žiadosti podávať až do konca mája. Posledné dva týždne ich budú môcť podávať, na rozdiel od predchádzajúcich období, bez sankcií,” uviedol poverený agrominister.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Jakub Kotian - Na snímke dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan počas 145. rokovania vlády SR 12. apríla 2023 v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Kalman
Kalman
13. apríl 2023 7:04

V roku 2020 sme volili zmenu- toto je tá zmena, buzerácia z každej strany- táto výrobňa debilných nariadení, usmernení u nás definitívne skončila. A rozhodnutie za minulý rok stále nikde. Toto tu ešte nebolo.

Martin
Martin
17. apríl 2023 14:38

Vedia už slovenskí chovatelia hovädzieho dobytka – producenti hovädzieho mäsa, že v novom období nedostanú na dotáciách ani fuka na výkrm býkov???