Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Norik muránsky zostáva na Muránskej planine

Norik muránsky zostáva na Muránskej planine
insert_photoZCHKS - norik muránsky

Norik muránsky zostáva na Muránskej planine a nebude sa presúvať do Národného žrebčína v Topoľčiankach. Na sociálnej sieti to potvrdil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.

Národný park bude prispievať na chov

Zachovajú sa tak strediská na chov norika na Veľkej lúke na Muránskej planine a v Dobšinej. Envirorezort a ministerstvo pôdohospodárstva sa tiež dohodli na férovom financovaní chovu a bezplatnom využívaní všetkých nehnuteľností, priblížil Kiča. Chov bude podľa neho spadať pod Národný žrebčín Topoľčianky.

“Verím, že takéto riešenie zabezpečí nielen plnohodnotné zachovanie, ale aj rozvoj chovu, podporu biodiverzity a agroturizmu na Muránskej planine,” poznamenal Kiča.

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj pred stredajším rokovaním vlády povedal, že sa s agrorezortom dohodli na sporný veciach v súvislosti s norikom.

“Národný park chce, aby norik naďalej žil a bol chovaný v prostredí Muránskej planiny. Odborníci upozorňujú, že rozhodnutie premiestniť ho na nížinu by viedlo k poškodeniu genofondu,” podotkol Budaj.

Národný park Muránska planina bude prispievať na chov norika, bude poskytovať stajne, pašu a financie na platy. Ročná dotácia bude podľa Budaja 300.000 eur. Šéf envirorezortu tvrdí, že dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan chce odoberať chov norika muránskeho štátnemu podniku Lesy SR a preniesť na inú rezortnú organizáciu.

Bežné riešenie problémov

Vlčan po rokovaní vládneho kabinetu deklaroval, že o pokračovanie chovu norika muránskeho je postarané. Stredisko v Dobšinej a stajne na Veľkej lúke bude obhospodarovať národný žrebčín, ktorý v priebehu tohto roka prevezme aj zamestnancov.

“Z dôvodu, aby sme mohli dofinancovať chov norika, sme pripravili nový zákon o dotáciách, ktorý schváli vláda,” povedal minister.

Spor v súvislosti s presunom norika je podľa Vlčana výsledkom toho, že reforma národných parkov prebehla prostredníctvom poslaneckého a nie vládneho návrhu zákona.

“Beriem to ako bežné riešenie problémov, ktoré sa vyskytnú v príprave a realizácii delimitácie veľkého majetku. Mali sme príprave naozaj venovať viac času. Reforma sa uskutočnila a toto sú technické chybičky krásy,” skonštatoval Vlčan.

Presun stáda norika muránskeho typu z Veľkej lúky na Muránskej planine do Národného žrebčína v Topoľčiankach oznámilo minulý týždeň Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Argumentovalo, že MŽP po prevode majetkov do Správy Národného parku Muránska planina neprevzalo kone ani personál, ktorý sa o ne stará.

Kone plemena norika muránskeho typu sú špeciálne vyšľachtené na prácu v náročnom lesnom teréne a pri lesných prácach, ktoré umožňujú starostlivosť o lesy. Ako šľachtiteľský chov bol norik muránskeho typu uznaný v roku 1995, tradícia jeho chovu na Muránskej planine siaha do roku 1950.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ZCHKS - norik muránsky

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
František Horváth
František Horváth
19. máj 2023 18:47

zdravím Vás ľudkovia, FANTÁZIA som nesmierne šťastný, že sa to podarilo, je to naše nedajme si to vziať nikomu, ďakujem fh.