Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Názorové metamorfózy rezortného ministra

Názorové metamorfózy rezortného ministra
insert_photografika poľnoinfo.sk

Vo štvrtok 14. apríla predstúpil pred novinárov minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon a oznámil, že Európska komisia predĺžila moratórium na nákup pôdy cudzincami o ďalšie tri roky. Svoje vyjadrenie už štandardne doplnil poznámkou, ktorá buď poukazuje na neschopnosť svojich predchodcov, alebo na neprajníkov, ktorí by nášmu ministrovi chceli zahatať cestu. Vo štvrtok boli na muške neprajníci.

“Tí, ktorí sa obávali, že SR nestihne termín 1. máj 2011 na vybavenie tejto žiadosti, tak tých sklamem,” povedal Zsolt Simon. Podľa neho, dôvodom požiadavky na predĺženie moratória je skutočnosť, že „počas uplynulého prechodného obdobia neprišlo k takým zmenám v pomeroch domáceho trhu s pôdou, ktoré by v prípade zrušenia obmedzení mohli zabezpečiť vyvážené fungovanie trhu s pôdou.“

Pred necelým polrokom (3. novembra 2010) sme ale z jeho úst ešte počuli, že pre „Slovenskú republiku je predĺženie moratória o ďalšie tri roky irelevantné, pretože už dnes môžu cudzinci nakupovať pôdu na území SR prostredníctvom právnických osôb.“

O tom, že predĺženie prechodného obdobia nemá relevantný význam, hovoril minister pôdohospodárstva aj v prvých dňoch (25. júla 2010) po vymenovaní do funkcie. Podľa neho by išlo viac-menej len o deklaratívny krok.

V týchto dňoch ale ministerstvo tvrdí, že bez predĺženia moratória „existuje v podmienkach hospodárskej krízy nebezpečenstvo, že sa Slovenská republika môže stať cieľom takých špekulatívnych nákupov pôdy, ktoré budú znamenať významné ohrozenie národných záujmov.“

Za týmto AKTUÁLNYM pohľadom nášho rezortného ministerstva je buď zistenie, že sa nachádzame v hospodárskej kríze, ktorá ovplyvňuje poľnohospodárstvo a ktorá tu ešte pred pol rokom nebola, alebo absolútny názorový posun Zsolta Simona. Darmo, čo bolo pred mesiacmi „deklaratívne“ a bez „relevantného významu“ sa neskôr stáva opatrením, ktoré má zabezpečiť „vyvážené fungovanie trhu s pôdou“ a „ochrániť národné záujmy“. My sa ale z tohto názorového posunu nášho rezortného ministra tešíme a veríme, že bude stále častejší.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: grafika poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
19. apríl 2011 7:43

Je to obyčajný táraj! Táral už počas informačných dní a tára ďalej… Koná vyslovene účelovo. Treba za tým hľadať niečo viac?

Stanislav Otruba   Zázrivá
Stanislav Otruba Zázrivá
7. jún 2011 19:46

Slovenský kolchozníci si asi nevšimli ,že Slovensko je súčasťou európskeho hospodárskeho priestoru,kde existuje volný pohyb kapitálu.Vôbec im nevadia mastné eurodotácie ,ale európska konkurencia im smrdí!Keď sa rozhodne Slovenský vlastník pôdy rozhodne predať svoje dedičstvo zahraničnému podnikateľovi za lepšiu cenu akú mu je ochotný zaplatiť Slovenský kolchozník,tak si aspoň vynahradi stratu… Celý komentár »