Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Nastúpiť za šéfa PPA v decembri nestihnú dvaja z troch kandidátov

Nastúpiť za šéfa PPA v decembri nestihnú dvaja z troch kandidátov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Ján Mičovský (vľavo) a Tibor Guniš, ktorý z pozície šéfa PPA odchádza k 30.11.2020.

Nový generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry nebol ešte vybraný. Nastúpiť do funkcie by pritom mal už prvý decembrový deň, čo je presne o týždeň. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii v Nitre, na otázku portálu poľnoinfo.sk, Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva.

„Výber na túto pozíciu je veľmi dôležitá záležitosť. To čo sme dostali v rámci ponuky, sme veľmi dôsledne, v niekoľkých etapách, preverili. Na jednej strane z podkladov, videokonferenciou, osobnými rozhovormi, rozhovormi za prítomnosti psychológov. Musím priznať, že v tejto chvíli ešte nie je rozhodnuté,“ zdôrazňuje Ján Mičovský.

Dôvodom je podľa rezortného šéfa to, že chcú vybrať toho najkvalitnejšieho kandidáta. Podľa informácií, ktoré zverejnil portál poľnoinfo.sk už v minulosti, výberové konanie sa uskutočnilo 5. novembra 2020 a osobného pohovoru sa zúčastnili traja kandidáti. Následne portál aktuality.sk priniesol správu, že novým generálnym riaditeľom by mal byť Martin Holomáň, ktorý pôsobí v spoločnosti Deloitte.

„Situácia v PPA je podľa môjho názoru kritická, vzhľadom na dedičstvo bývalej vlády. Prázdna stolička riaditeľa agentúry v stave, keď sú ohrozené platby a ich vyplácanie, nie je dobrým signálom. Na druhej strane som rada, že kandidát, o ktorom sa hovorilo na tento post, ešte nebol vymenovaný a tak ostáva nádej, že sa tak ani nestane. PPA urgentne potrebuje šikovného manažéra, ktorý vzhľadom na korupciu v PPA v minulosti, nebude vyvolávať pochybnosti,“ reaguje pre poľnoinfo.sk Jarmila Halgašová, poslankyňa SaS.

Nereálny nástup 1. decembra

Podľa vyjadrenia ministra na dnešnej tlačovej konferencii však nový generálny riaditeľ má nastúpiť už 1.12.2020. To považujú za nereálne dvaja z troch kandidátov, ktorí sa 5. novembra výberového konania na šéfa PPA zúčastnili.

„Určite by som nebol schopný nastúpiť k 1.12.2020, lebo na jednej strane som služobne viazaný na svoje pôsobenie v českej platobnej agentúre a predovšetkým, nedošlo k vzájomnej zhode s MPRV SR. Takže túto možnosť momentálne vylučujem,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Petr Dlouhý, jeden z kandidátov.

Veľmi podobne reaguje aj ďalší kandidát, ktorý sa 5. novembra osobného pohovoru na šéfa PPA zúčastnil. Aj toho sme sa spýtali, že ak by mu ministerstvo pôdohospodárstva oznámilo, že vyhral výberové konanie na generálneho riaditeľa PPA, či by bol schopný nastúpiť na túto pozíciu už o týždeň.

„Nie nebol. Túto skutočnosť som deklaroval na každom kole výberového konania, že môj termín nástupu je možný až k termínu 1.1.2021, nakoľko som riadny zamestnanec a v zmysle Zákonníka práce mi plynie dvojmesačná výpovedná lehota,“ hovorí Peter Horný, ďalší z kandidátov.

Martin Holomáň, ktorý sa taktiež zúčastnil výberového konania na šéfa PPA na mailom zaslanú otázku do stanoveného času, neodpovedal. Ak tak spraví neskôr, jeho vyjadrenie uverejníme na konci článku.

Zdá sa, že výber z troch kandidátov, ak chce minister obsadiť pozíciu od 1.12.2020, už nie je aktuálny. Jediným kandidátom, ktorý sa 5. novembra 2020 posledného kola výberového konania zúčastnil a bolo by možné, aby k 1.12.2020 aj nastúpil, by mohol byť Martin Holomáň.

Proces výberu putuje na koaličnú radu

„Vzhľadom na to, že od konca leta vieme, že odchádza generálny riaditeľ PPA, tak ak týždeň pred jeho oficiálnym odchodom nevieme meno jeho nástupcu, tak to prijímame so znepokojením. V tomto období sa podpisujú tie najdôležitejšie rozhodnutia pre poľnohospodárov. Či sú to Zelená nafta alebo priame platby. Neostáva nám nič iné, len veriť, že nový generálny riaditeľ bude zorientovaný v problematike a všetko prebehne bez problémov,“ hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Výber nového generálneho riaditeľa stále zaujíma aj Jarmilu Halgašovú. V polovici novembra pre portál poľnoinfo.sk uviedla, že proces výberového konania bude jedným z bodov koaličnej rady.

„Z časových dôvodov sa táto otázka na ostatnej koaličnej rade neprerokovala, ale určite tému PPA, jej nového vedenia a vyplácania dotácií prerokujeme na najbližšej koaličnej rade,“ uviedla Jarmila Halgašová.

Minister pôdohospodárstva pritom na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že výber riaditeľa je transparentný. Poukázal pritom na fakt, že „veľmi často sme zverejňovali, že hľadáme riaditeľa PPA. Oslovili sme mnohé záujmové združenia a hľadali sme človeka, ktorý bude odborne zdatný a bude mať vedomosť o tom kolose, ktorým je platobná agentúra.“

Jeden deň podmienky spĺňala a ďalší už nie?

K výberovému konaniu na šéfa platobnej agentúry sa prostredníctvom statusu na sociálnej sieti Facebook vyjadrila aj Zuzana Šubová, ktorá od roku 2014 do marca 2017 (oprava: pôvodne sme uviedli od júna 2016 do marca 2017) pracovala na ministerstve pôdohospodárstva. Opisuje, ako si do podateľne ministerstva dala žiadosť, životopis, ako aj motivačný list. Podľa jej vykreslenia udalosti, v jeden deň podmienky na post šéfa PPA spĺňala a ďalší už nie. Zuzana Šubová pritom podľa vlastných slov odišla z MPRV po tom, ako upozornila na plytvanie eurofondami.

„Zistila som enormne predražené objednávky na konzultačné služby, ktoré dodávala rezortu spoločnosť Deloitte. Vôbec ich nepotrebujeme, zamestnanci ministerstva by to urobili oveľa lacnejšie,” povedala vtedy pre aktuality.sk Šubová.

Spoločnosť Deloitte vtedy dôrazne odmietla všetky „zavádzajúce a nepodložené obvinenia voči nej v súvislosti s projektami pre ministerstvo pôdohospodárstva a pre iné ministerstvá.“

V máji 2020 spoločnosť Deloitte veľmi otvorene kritizoval aj Richard Sulík, predseda koaličnej SaS. Dnes je zrejmé, že hlavným kandidátom na post šéfa PPA zostáva Martin Holomáň, ktorý je na webovej stránke spoločnosti Deloitte vedený ako senior manažér riadenia rizík.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Ján Mičovský (vľavo) a Tibor Guniš, ktorý z pozície šéfa PPA odchádza k 30.11.2020.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmárka
Farmárka
25. november 2020 9:31

Tak Delloite bude šéfovať PPA. To je nehoráznosť.

Agronom
Agronom
25. november 2020 21:48

Najvyšší čas aby ho už vybrali. Kto bude podpisovať rozhodnutia? Ci niekto v zastúpení? Ci nebudú kym nebude generálneho???

Realist
Realist
25. november 2020 22:08

Režiséri filmov by sa mali inspirovat na natacanie novych cierno humorovo komedialno tragickych serialov lebo ani turecke telenovely sa uz nechytaju

Priateľ kohézie
Priateľ kohézie
25. november 2020 22:21

Vybratý je dávno. Ministrovi jeho najbližší popravili názor a on má teraz z toho len problémy. Vie, že keď ho vymenuje, bude krik. Tak čaká. A Delloitak sa už nevie dočkať, tak ešte ako nezamestnanec chodí na PPA a preberá agendu od Guniša. Zvláštne však je, že takýto človek bez… Celý komentár »

G.S.
G.S.
26. november 2020 17:45
Odpoveď na  Priateľ kohézie

Tak ak je to pravda, tak to je iné kafe. Neboj ešte to zdôvodnia núdzovým stavom a potrebou utajenia jeho vymenovania. Géniovia na niečo také sa určite nájdu. Ja to píšem ako vtip a dúfam , že to tak aj ostane.

OLAF
OLAF
25. november 2020 23:41

V článku sú nepresnosti. Ing. Zuzana Šubová pracovala na Ministerstve pôdohospodárstva od roku 2014 a nie 2016, ako píše autor článku. Po ďalšie doteraz jej ministerstvo ani len neodpovedalo na dôvody, pre ktoré jej ani nebolo umožnené zúčastniť sa výberového konania. V trestnej veci, kde figuruje Deloitte a kde bola… Celý komentár »