Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nárast osiatych výmer spôsobil pokles cien

Na konci minulého týždňa sme videli dôležité dáta zásob a sejby amerických plodín. Hoci zásoby vyšli u všetkých plodín (kukurica, pšenica, sója) nižšie ako sa očakávalo, cenami nakoniec hýbali viac dáta sejby (čím väčšia rozloha, tým väčšia úroda a tým nižšia cena).

Pri sóji sme videli približne rovnaký výsledok ako sa čakal (77.7 mil. akrov), pri kukurici však výsledok výrazne prekonal očakávania (97.3 mil. akrov vs. očakávania 95.4 mil.) a to spôsobilo prepad cien kukurice o 6%. Pri pšenici neboli očakávania zverejnené, ale výsledok 56.5 mil. akrov zodpovedá minulému výsledku. Ceny pšenice poklesli na burze CBoT (Chicago) o 3%. Víťazom piatkovej seansy bola teda sója, ktorej cena rástla o 1.5%. Uvidíme ako sa jej bude dariť vzhľadom na silný pokles kukurice. V USA neosiali toľko kukurice od roku 1936, je to reakcia na minuloročné historické maximá cien. 

Pri výhľade cien kukurice a sóje predpokladáme, že oproti súčasným cenám by sme na jeseň mohli vidieť pokles o 10-15 percent. Pšenica by sa naopak nemala výraznejšie hýbať a jesenná cenová úroveň by mala byť podobná tej aktuálnej. Pri kukurici sa čaká v zime cena okolo 160 eur za tonu, pri pšenici 190 až 195 eur za tonu.

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
2. júl 2013 20:56

/rýchly preklad z Reuters/ S zbere obilia Spojených štátov uvedené odraziť a ceny tlakové plodín po minuloročnej sucho, niektorí ekonómovia upozorňujú, že až do neba americkej poľnohospodárskej pôdy môžu byť ceny bublina na prasknutie. Kansas City Fed prezident George Esther varoval pred rastúcou poľnohospodárskej pôdy hodnôt. Hlavný ekonóm Ekonomika Paul… Celý komentár »