Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Namelie minister viac otrúb jazykom, ako sto mlynárov?

Namelie minister viac otrúb jazykom, ako sto mlynárov?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Milan Halmeš (vľavo) a Alexander Ťapaj (druhý sprava).

Poľnohospodárom z regiónu Levíc došla trpezlivosť a vyzývajú svojich kolegov z celého Slovenska, aby zvážili, či je vhodné pozývať Jána Mičovského, rezortného ministra, medzi seba.

Kto sú levickí roľníci?

Pod stanoviskom pre ostatných poľnohospodárov sú podpísaní Milan Halmeš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach a Alexander Ťapaj, predseda Regionálneho Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska v Leviciach.

Základná odlišnosť medzi oboma organizáciami je vo veľkosti obhospodarovanej výmery. Regionálne združenie vlastníkov pôdy organizuje najmä menších poľnohospodárov. Tých je približne sedemdesiat a hospodária na necelých osemtisíc hektároch pôdy.

Regionálna poľnokomora má takmer sto členov. Obrábajú tri štvrtiny poľnohospodárskej pôdy v regióne. Členskú základňu tvoria najmä družstvá a obchodné spoločnosti, ale na desaťtisíc hektároch pôdy gazdujú aj samostatne hospodáriaci roľníci. RPPK ich združuje viac ako štyridsať a viacerí z nich sú členmi oboch levických organizácií.

Milan Halmeš a Alexander Ťapaj sa poznajú od začiatku deväťdesiatych rokov. Spolupráca medzi ich zväzmi je od počiatku aktívna a spočíva aj v pravidelnej výmene informácií. Preto ani novinári nikdy nepočuli, že by v regióne Levíc dochádzalo k tak vyhroteným situáciám medzi roľníkmi, ako sme boli svedkami najmä na východnom Slovensku.

Obe organizácie na rozšírenom zasadnutí predstavenstva a dozornej rady levickej poľnokomory prijali v pondelok výzvu pre slovenských poľnohospodárov. Ako v nej uvádzajú, hlavný dôvod k tomuto kroku je, že minister nie je ani obhajcom, ani zástancom poľnohospodárov, ale v skutočnosti sudcom a prokurátorom v jednej osobe.

Nevedia, čo môžu očakávať

Podsúvajú nám romantické obrazy, čo by sme mali robiť, aby sme ich sny zrealizovali. Nahlas a do médií posúvajú občanom svoje predstavy, ako by chceli oni vidieť poľnohospodárstvo a našu krajinu v budúcnosti bez patričného poznania reality a zodpovednosti. Táto kritika, ako aj snívanie sa objavuje počas návštev u našich kolegov na farmách v romantickom prostredí hôr pri ovečkách, či niekde na nížine priamo na poli s kusom hrudy, alebo klasom medzi prstami. Pričom je otázne, či samotní hostitelia-poľnohospodári, nie sú prekvapení, čo odznelo z úst predstaviteľa rezortu s nemožnosťou ho ovplyvniť, či vrátiť názor späť. Je na to dobré príslovie, v tomto žatevnom čase, dokonca slovenské „Viac otrúb namelie jazykom, ako sto mlynárov“,“ uvádza spoločné stanovisko.

Levičania ministrovi vyčítajú, že od parlamentných volieb ubehlo takmer šesť mesiacov a poľnohospodári a potravinári nevedia, čo môžu očakávať od najbližších týždňov.

Pracovať treba na všetkých úrovniach, od poľnohospodárskych samospráv až po vedenie ministerstva a nie učiť ministra ako sa zakladá úroda, dojí krava alebo ovca a vyrába slad,“ uvádza stanovisko levických zväzov.

V tom akoby skryte pripomínajú výjazdy ministra alebo aj jeho kolegov u poľnohospodárov. V Očovej sa napríklad štátny tajomník Martin Fecko rozplýval nad tým, akým spôsobom sa už dá technika aplikovať pri dojení kráv. V Cíferi minister obdivoval české službové kombajny a závidel našim poľnohospodárom, že bodaj by takúto techniku ako oni, mali aj naši lesníci. V Trnave ho zas uchvátila výroba sladu a na návšteve v Pružine roľníkom inicioval výzvu, ktorú si každý z poctivých poľnohospodárov uvedomuje, ale práve od ministra by očakávali, že na jej realizáciu využije finančné a legislatívne nástroje.

SPP, plán obnovy, štátna pomoc …

Potrebujeme pracovať na lepších podnikateľských podmienkach pre všetkých, ktorí zabezpečujú rozvoj vidieka, prinášajú úžitky spoločnosti – produkujú, platia dane a odvody, spolupracujú s obecnými samosprávami, zamestnávajú. Pred nami sú dôležité výzvy ako Spoločná poľnohospodárska politika EÚ 2021-2027, plán obnovy z fondov EÚ, štátna pomoc, špekulatívne nákupy pôdy a ďalšie úlohy,“ informuje spoločné stanovisko.

Ako pozitívne tamojší roľníci uvádzajú, že po zmene vlády dochádza k riešeniu korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

„Objavili sa však opatrenia, ktoré tohtoročnému letu dávajú trpkú príchuť. Presun prostriedkov medzi piliermi a dodatky k nájomným zmluvám so SPF nie sú jediným blenom na jazyku,“ uvádza stanovisko.

Pri zhodnotení sto dní vlády sa minister chcel akoby vyvliecť z pripravovaného presunu medzi piliermi, ktoré malo byť realizované na poslednú chvíľu. Informácie o presune staval priamo na tlačovej konferencii, k sto dňom vlády, do roviny zľahčovania a spochybňovania. Denník E pritom v polovici augusta v článku O mocenských bojoch u Mičovského informoval, že „bývalý štátny tajomník Vlčan zmenu aktívne presadzoval a generálna riaditeľka služobného úradu Fabriciusová sa angažovala v prospech toho, že minister napokon rýchly presun podpôr v máji prehodnotil.“

Dokonca Fabriciusová pre Denník E povedala, že „pre pána ministra som operatívne zorganizovala sedenia s odborníkmi, ktorých sme vtedy ešte len prijímali na nové posty vo vedení ministerstva. Zo širšieho posúdenia celej problematiky vzišlo napokon to, že sa od zámeru radšej ustúpilo.“

Výsledkom návštev ministra nie je riešenie problémov, ale zdvíhanie adrenalínu

Na základe viacerých nešťastných krokov úzkeho vedenia ministerstva zástupcovia dvoch levických zväzov vyzývajú poľnohospodárov, aby zvážili, či je vhodné vôbec pozývať najvyššieho predstaviteľa rezortu medzi seba.

Výsledkom návštev nie sú reálne predstavy alebo návrhy, ako nahromadené problémy riešiť, ale len nové a nové vízie a ďalšia séria senzácie chtivých výstupov pre médiá a zdvíhanie adrenalínu v našich hlavách. Veci, ktoré nedokážeme zmeniť, nevenujme im čas a priestor na našich poliach, maštaliach a fabrikách. Nebuďme po skúsenostiach (historicky nielen s ním), už naivní, samoľúbi, nenahraditeľní záchrancovia nášho stavu, že po stretnutiach minister bude realizovať vaše názory a dobre mienené rady,“ sú skeptickí tamojší roľníci.

Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Leviciach a Regionálne Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska v Leviciach navrhujú inú komunikáciu s ministerstvom.

Zasadnime za spoločný  pomyslený okrúhly  stôl vo forme porady,  zorganizujme konferenciu pre všetky relevantné samosprávne organizácie, ktorým záleží na tom, ako bude vyzerať náš vidiek, naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Tento stav si vyžaduje priamy a férový rozhovor a nie vo forme odkazov cez médiá a nie vo forme vytvárania krovia pre ministra a jeho vedenie.  Na takýto dialóg sme pripravení, ale očakávame, že pripravené bude konečne aj vedenie nášho rezortu na čele s ministrom. V prípade, že neuspejeme s takýmto postupom, navrhujeme zorganizovať celoslovenskú veľkú protestnú akciu v uliciach na podporu našich oprávnených požiadaviek,“ uzatvára stanovisko.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Milan Halmeš (vľavo) a Alexander Ťapaj (druhý sprava).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
26. august 2020 16:35

Konečne sa niekto odvážil napísať skutočný stav v našom rezorte. Je fakt, že riadiť takýto biologicky ovládaný rezort dôkazu len odborne zdatní a hlavne skúsení odborníci . Toto by si mal uvedomiť aj nás nový přemier, ktorý sľúbil vládu odborníkov,zd a sa mi že to boli len sľuby o čom… Celý komentár »

ľp
ľp
26. august 2020 17:38

• Ak by sa múka mlela hubou, určite by sme mali viac chleba.
(AFORIZMY Milana KUPECKÉHO)

marcel sako
marcel sako
26. august 2020 19:05

Je zbytočné na podobných fórach ako je toto vôbec niečo písať a k niečomu sa vyjadrovať. Nič sa tým nedosiahne. Mal by niekto informovať európsku úniu ako to u nás funguje, kedže ministerstvo je skupina vzdelaných ľudí bohužiaľ ale nie v tom čo robia. Treba založiť a vybudovať nejakú spoločnú… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
26. august 2020 21:18

Iste je že sučastne ministerstvo polnohospodarstva je viac hrobar vyroby no dufame že to pochopia a konečne začnu rozmyšlat rozumom a nesnivat sen o raji a holuboch padajucich z neba už pečenych

Starý Gazda
Starý Gazda
26. august 2020 21:29

dobry gazda sa o podu prikladne stara a zveladuje ju a chrani či je vlastna alebo v prenajmelebo vie že ona mu to vynahradi nato nepotrebuje pekne reči ministra ministra potrebuje nato aby mu umožnil ju uživat nie za 30 rokov cez vyciciavačov ale okamžite zez nahradne pozemky ako v… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
26. august 2020 21:38
Odpoveď na  Starý Gazda

…a ešte dajte o tú červenej karkuľke…..

Robert Dohál
Robert Dohál
27. august 2020 22:47

Milí mládenci z levického regiónu a Milan Halmeš. Keby nad tým vaším článkom visel dátum 25. augusta 2012, tak vám zatlieskam a určite by som si pomyslel, že ste odvážni. Ale len pomyslel, lebo v roku 2012 aj v tých nasledujúcich sme všetci držali hubu. Aj ja. Ale dnes je… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
28. august 2020 11:13

Robo, precitaj si článok ešte raz, hlavne záverečnú časť. O to ide poľnohospodárom z Levíc. Odbornú debatu k viziam. Nič iné na tom netreba hľadať, ani nič iné podsúvať.