Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nákupná cena jatočných býkov sa mierne zvýšila

Nákupná cena jatočných býkov sa mierne zvýšila
insert_photoPPA - ATIS

Ponúkame prehľad cien jatočných zvierat v 28. týždni podľa Agrárnych trhových informácií Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Počas 28. týždňa sa na trhu s jatočným hovädzím dobytkom prejavil nedostatok jatočných zvierat okrem jalovíc. Nákup býkov spolu a kráv sa oproti 26. týždňu znížil o 22,1 percenta a 3,1 percenta. O jalovice nebol záujem, čo sa prejavilo aj na zníženom nákupe až o 61,4 %.

V porovnaní s 26. týždňom pri mladých jatočných býkoch priemerná cena stúpla vo všetkých triedach okrem triedy P, v ktorej oslabila o 0,4 %. Nákupná cena sa zvýšila v triede R (+2,6 %) a mierne posilnila v triede O (+0,1 %). Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa v porovnaní s 26. týždňom zvýšila o 1,4 % na 2,70 €/kg j. hm. (1,48 €/kg ţ. hm.).

Nákupné ceny jatočných kráv sa v 28. týždni vyvíjali podobne ako pri býkoch. Priemerné ceny vzrástli vo všetkých triedach, okrem triedy R, v ktorej cena padla o 7,2 %. Nákupné ceny sa zvýšili oproti 26. týždňu v triedach O (+1,6 %) a P (+5,4 %). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu sa zvýšila o 2,5 % na 1,70 €/kg j. hm. (0,87 €/kg. ţ. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočných jalovíc spolu sa v porovnaní s 26. týždňom prepadla až o 14,9 % na 1,91 €/kg j. hm. (0,98 €/kg. ţ. hm.).

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka boli nákupné ceny pod jeho úrovňou pri všetkých druhoch dobytka. Pri mladých býkoch cena zaostávala o 3,4 %. Až o 12,8 % a 14,5 % zaostávali priemerné ceny kráv a jalovíc.

Predpokladáme, že nákupné ceny jatočného dobytka sa v najbližšom období stabilizujú.

Jatočné ošípané
Pri jatočných ošípaných sa na trhu postupne dopyt vyrovnáva ponuke. V porovnaní s 26. týždňom sa nákup mierne zvýšil o 0,8 %.

Priemerná cena jatočných ošípaných stúpla v 28. týždni vo všetkých triedach oproti 26. týždňu. Mierne posilnila v triedach s najväčším podielom mäsa S, E a U o 0,9 %, 1,0 % a 1,6 percenta. V triede R a O sa cena zvýšila až o 5,4 % a 9,7 %. Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu sa v porovnaní s 26. týždňom zvýšila o 1,4 % na 1,61 €/kg j. hm. (1,28 €/kg. ţ. hm.).

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná cena jatočných ošípaných zaostávala o 10,0 %.

Aj napriek posilneniu ceny v porovnaní s 26. týždňom, táto začala zaostávať už za úrovňou 27. týždňa. Očakávame, že tento trend bude pokračovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments