Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ hrozí vážna kríza kvôli krmivu pre dobytok

Veľmi rozšírené krmivo zo sóje pre dobytok, ktoré sa dováža do Európy zo Spojených štátov obsahuje stopy po geneticky modifikovaných plodinách, ktoré Únia nepovoľuje.

Nemecké úrady objavili v krmive z USA stopy po geneticky modifikovaných plodinách, ktoré nie sú v EÚ povolené, a tak teoreticky hrozí úplný zákaz dovozu. EÚ totiž v tomto prípade uplatňuje politiku „nulovej tolerancie“. Pokiaľ by ale Únia dovoz zakázala, znamenalo by to najskôr raketový rast cien krmiva a celá situácia by mohla vyústiť do krízy, ktorá nemá v európskom poľnohospodárstve obdobu.

„V takomto prípade by súčasná kríza na trhu s mliekom vyzerala v porovnaní s týmito problémami ako úplná drobnosť,“ povedala minulý týždeň v pondelok komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Mariann Fischerová Boelová.

Tá sa už dlhšiu dobu sa snaží presvedčiť svojich kolegov v komisii a členské štáty, že nulová tolerancia ku geneticky modifikovaným potravinám Únii škodí. Únia potom nie je konkurencieschopná k zvyšku sveta.

EÚ je pritom na dovoze sójových krmív z USA závislá zhruba z 80 percent a minimálne do budúceho roku, keď začne zber v Južnej Amerike, ktorá je alternatívnym dodávateľom, sa bez krmiva zo Spojených štátov nezaobíde.

Autor článku: PPA - ATIS/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments