Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Poľnohospodárom klesnú tržby z rastlinnej výroby

Poľnohospodárom klesnú tržby z rastlinnej výroby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tržby poľnohospodárskych výrobcov by mali v tomto roku klesnúť o 97,1 milióna eur (2,92 miliardy Sk) v porovnaní s rokom 2008. Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) SR na dnešnej tlačovej konferencii.

Pokles tržieb je podľa predsedu ZVKSOS Mariána Uhríka spôsobený očakávaným poklesom úrody. Celkovo by mal byť zber úrody medziročne nižší o 753.000 ton.

Najvýraznejšie klesnú úrody pšenice, jačmeňa a kukurice. Poľnohospodári naopak počítajú s vyššou úrodou slnečnice, približne o 15.000 ton.

Za nižšou očakávanou úrodou stojí jarné sucho.

“Od začiatku apríla prakticky do konca mája neboli zaznamenané v južných okresoch Slovenska žiadne zrážky,” podotkol Uhrík. Extrémne sucho zasiahlo najmä jačmeň a repku, ktoré neboli schopné normálneho vývinu.

Ďalším dôvodom poklesu zberu je aj nedostatočná výživa pestovaných plodín.

“Po nízkych cenách z minulého roka bola finančná schopnosť farmárov aplikovať všetky živiny z finančného hľadiska nereálna,” povedal Uhrík.

Jedným z hlavných problémov, ktorému slovenskí poľnohospodári čelia, je vzdialenosť Slovenska, ktoré je podľa predstaviteľov ZVKSOS “geograficky najvzdialenejšou krajinou ku všetkým relevantným námorným prístavom, cez ktoré prúdi export obilnín do tretích krajín”. Najbližší námorný prístav Koper je od Komárna vzdialený 643 km a Gdansk 966 km.

Podľa ZVKSOS “globálni vývozcovia ponúkajú ceny burzové a nezaujíma ich položka prepravných nákladov, nakoľko je trhová cena postavená v parite námorného prístavu. Z toho dôvodu sú náklady na prepravu navýšené približne o 33 eur (994 Sk) až 35 eur (1054 Sk) na tonu obilia. Pri vývoze cca 1 milióna ton prichádzajú slovenskí farmári zhruba o 35 miliónov eur (1 miliarda Sk) oproti poľnohospodárom zo západnej časti Európy.”

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments